Ballina Aktualitet Lajme Izet Zeqiri: Jo 8300 denarë për fëmijën e tretë, frikë për natalitetin

Izet Zeqiri: Jo 8300 denarë për fëmijën e tretë, frikë për natalitetin

Akademiku Izet Zeqiri nëpërmjet një postimi në profilin e tij në rrjetin social Facebook ka reaguar ndaj shtesave ër fëmijën e tretë.

Postimi i plotë nga Izet Zeqiri:

“Është masë e gabuar e Qeverisë për shfuqizimin shtesave për fëmijën e tretë dhe zëvendësimi i saj me ndihmë vetëm fëmijve të lindur nga prindêr me asistenc sociale. Masa që propozohet nuk mundet te krahasohet me të drejtën që kanë pasur prindërit, të cilët 10 vite kanë marrë kompensim për fëmijën e tretë prej 8300 denarë. Analizat e Qeverisë se pagesat për fëmijën e tretë si masë nuk ka pasur efekt, në vete përmban frikën për natalitetin kryesisht të shqiptarëve”, përfundon Zeqiri në Facebook.

Artikulli paraprakSkepticizëm për një marrëveshje Kosovë-Serbi brenda vitit 2019
Artikulli tjetërHumb jetën punëtori në Rrugën e Kombit