Ballina Aktualitet Shqipëri Reportazhi i ZDF: Shqipëria thellësisht e ndarë, zemërimi i protestuesve po rritet...

Reportazhi i ZDF: Shqipëria thellësisht e ndarë, zemërimi i protestuesve po rritet (VIDEO)

‘Zemërimi i tyre rritet nga protesta në protestë,’ thekson gazetarja e ZDF.

Ajo ka intervistuar edhe kreun e PD, Lulzim Basha. ‘Kryeministri Rama kontrollon qeverinë, parlamentin, drejtësinë dhe median. Ështe një autokrat i korruptuar. Nën sundimin e tij, Shqipëria është kthyer në eksportuesin më të madh të drogës’.

Sipas gazetares gjermane, ‘skandali i fundit tregon mesa duket anëtarët e qeverisjes duke blerë vota për të manipuluar zgjedhjet’. Demonstruesit kërkojnë largimin e qeverisë, shton ajo.

Protestuesja Zylyha Bitri thotë se i ka dy djemtë të papunë, të ardhurat nuk mjaftojnë për të jetuar. ‘Gjatë viteve të fundit janë rritur taksat, çmimi i naftës është dyfishuar, Çmimi i dritave është rritur’, thotë Zyliha Bitri, pronare e një kafeneje …

Kryeministri Rama ka pak mirëkuptim për protestën, thuhet në kronikë. Ai mohon çdo diskutim për zgjedhje të reja. ‘Mandati nuk është llotari’ thotë ai.

Edhe kjo protestë përfundoi me përplasje. Shqipëria është thellësisht e ndarë, thekson gazetarja.

Artikulli paraprakNdjekje me sëpatë në Veri të Mitrovicës (VIDEO)
Artikulli tjetër(VIDEO) Ziadin Sela nuk voton heqjen e imunitetit për Menduh Thaçin!