Ballina Shëndeti Sa herë që hani këto ushqime, trupi juaj ju urren

Sa herë që hani këto ushqime, trupi juaj ju urren

Shesh herë ushqimet që konsumojmë në përditshmëri mund të kthehen në një shqetësim për shëndetin tone. Një domate, një filxhan caji apo djathi mund të shkaktojnë problem në stomakun tuaj. Kjo pasi aciditeti i disa produkteve ushqimore është më i lartë se të tjerat.

Sipas Bright Side disa ushqime kanë ph të ulët dhe nuk janë ndër ushqimet më të mira për t’u konsumuar. Pavarësisht se janë në gjendje të lëngët apo të ngurtë ushqimet kanë nivele të ndryshme të ph. Në një renditje nga 1 në 14, ushqimet që kanë një nivel më të ulët se shtatë konsiderohen acide.

1.Ushqimet me aromë dhe salcat

Ushqimet me aromë dhe salcat mund të shkaktojnë acarime të ezofagut . Konsumimi i shumtë i ushqimeve pikante shkakton urth. Kini kujdes me sasinë e produkteve me erëza që konsumoni nëse doni të shmangni problemet me stomakun tuaj.

2. Pijet me kafeinë, çaji dhe pije energjie mund të shkaktojnë urth. Ata gjithashtu irritojnë ezofagun.

3. Agrumet dhe lëngjet e tyre

Portokalli dhe lëngjet e qitros mund të irritojnë stomakun tuaj

4. Mentet

Edhe pse ne shpesh mendojmë se karamelet mente mund të neutralizojnë sistemin tonë të tretjes, kjo është e gabuar. Doza të larta të mentes mund të shkaktojnë urth. Gjithashtu, nëse konsumoni dhe çaj çdo ditë, ju dyfishoni rrezikun për zhvillimin e urthit.

5. Domate

Domatet janë shumë acide dhe mund të shkaktojnë urth në qoftë se i hani shumë ato.

6. Alkooli

Pijet alkoolike, si vera apo birra, stimulojnë prodhimin e acidit në stomak.

7. Ushqime me yndyrë të lartë dhe ushqime të skuqura

Ushqimet me yndyrë, duke përfshirë ushqimet e skuqura, janë të rrezikshme për t’u konsumuar, sepse ato lejojnë më shumë acid të krijohet në stomakun tuaj.

8. Pijet e gazuara

9. Hudhra dhe qepë

Për ata që tashmë kanë problem më stomakun nuk rekomandohet të hanë hudhër. Nëse vuani nga urthi bëni mirë të shmangni qepën dhe hudhrën nga lista e ushqimeve tuaja.

Artikulli paraprakPërdhosen tabelat në gjuhën shqipe brenda parkut të Shkupit
Artikulli tjetërStrugë, 10 persona kërkojnë ndihmë mjekësore pas dasmës (VIDEO)