Ballina Lajme Maqedonia e Veriut Tërmet në Maqedoni, dy lëkundje në 3 minuta

Tërmet në Maqedoni, dy lëkundje në 3 minuta

Dy tërmete të njëpasnjëshme, brenda 3 minutave, kanë zgjuar banorët në jugperëndim të Maqedonisë së Veriut.
Lëkundjet u ndjenë në Manastir, prilep dhe Resnjë, pas tërmeteve me epiqendër në Shqipëri, me magnitudë 2.9 dhe 2.2 ballë.

Sipas Institutit shqiptar të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit janë regjistruar tre tërmete gjatë natës në vendin tonë.

Sipas të dhënave epiqendra vazhdon të jetë në Korçë, fillimisht në Arrëz dhe më pas në Sheqeras.

Lëkundja e fundit e regjistruar në orën 02:35 ka pasur një magnitudë 2.2 me thellësi 30 km dhe me epiqendër 12 km në Veri të Korçës.

Para saj një lëkundje më e fortë me magnitudë 2.9 është regjistruar me epiqendër në Sheqeras. Për fat nuk ka raportime për dëme.