Ballina Aktualitet Shqipëri U përlot gjatë raportimit për tërmetin, Muhamed Veliu flet për “E Diell”:...

U përlot gjatë raportimit për tërmetin, Muhamed Veliu flet për “E Diell”: E përcolla ashtu siç ma prodhoi shpirti

Në rastet e tragjedive të tilla si tërmeti vdekjeprurës i mëngjesit të 26 nëntorit, është e pamundur që të mos përballesh me situata që asnjëherë nuk do doje ti përjetoje apo edhe t’i raportoje.

E kështu ndodh me gazetarët, të cilët mes profesionit por edhe ndjenjës njerëzore, u duhet që të mbysin emocionet e tyre, e të raportojnë lajmin.

Por gjatë raportimeve për tërmetin i cili la pas 51 viktima dhe shumë të plagosur, gazetarët që ishin në terren por edhe ata në studio, nuk i kanë mbajtur dot lotët.

Një prej tyre është edhe gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu, i cili gjatë një lidhje direkte nga Thumana, mes lotëve raportoi vdekjen e dy personave.

Ndërsa të dielën në një lidhje me emisionin “E Diell”, gazetari i njohur flet për herë të parë për raportimet e ditëve të fundit.

“Raportova siç e ndjeva, siç e përjetova. Përcolla ashtu siç ma prodhoi shpirti, siç ma prodhoi zemra ime atë moment tragjik Nuk mendova fare nëse isha në rolin e gazetarit, thjesht vendosa unë do ja sjell shqiptarëve, atyre milionave njerëzve që kishin vendosur të informoheshin përmes Top Channel”, u shpreh Veliu.

Artikulli paraprakRoza Lati zbulon pse i kishte lyer buzët e kuqe ditën e tërmetit
Artikulli tjetërDjepi bosh, fotografi, dëftesa të fëmijëve/ Çfarë ka mbetur në Thumanën ku u shuan familje (FOTO)