Ballina Këshilla Truku që duhet të dini për të hequr kaloritë nga pica

Truku që duhet të dini për të hequr kaloritë nga pica

Pica është një ndër ushqimet e preferuara për shumë njerëz. Sidoqoftë, është burim i shumë kalorive sidomos kur ka shumë përbërës. Megjithatë, ekziston një truk me të cilin mund të zvogëloni kaloritë që gjenden në të.

Studiuesit zhvilluan një eksperiment ku morën një copë pice dhe e fshinë me një pecetë. Në këtë mënyrë, ata zbuluan se peceta thithi yndyrën nga sipërfaqja e saj, duke ulur kështu kaloritë. Prandaj, para se të hani picën mund ta fshini për ta bërë më të lehtë. /abcnews.al