Ballina Shëndeti Këshilla 6 mënyra si ta mbroni shëndetin nëse qëndroni ulur në punë

6 mënyra si ta mbroni shëndetin nëse qëndroni ulur në punë

Sipas mjekëve, 75 përqind e lodhjes dhe dhimbjes së muskujve shkaktohet nga qëndrimi para kompjuterit dhe 25 përqind nga mosrespektimi i ekuilibrit midis punës dhe pushimit. Këto janë rekomandimet e specialistëve si të uleni siç duhet, në mënyrë që të mos keni probleme shëndetësore, shkruan abcnews.al.

Dhimbjet në këmbë

Mos i kryqëzoni këmbët pasi ky zakon përkeqëson qarkullimin e gjakut, shtrëngon venat dhe shkakton shqetësime në formën e sindromës së mpirjes. Gjëja e parë që duhet të bëni është të rregulloni karrigen. Këmbët nuk duhet të varen. Vendosni këmbët në dysheme ose në një stendë të veçantë në mënyrë që këmbët tuaja të jenë të përkulura në një kënd pak më shumë se 90 °.

Dhimbje shpine

Thellësia e karriges duhet të përputhet me gjatësinë e kofshës suaj. Karrigia duhet të ketë një shpinë të rehatshme me një kurbë natyrale në mënyrë që pjesa e pasme të mos jetë në formën e një pikëpyetjeje.

Lodhja e duarve

Kur punoni në kompjuter, duart tuaja janë në tension të vazhdueshëm. Ngarkesa dhe pozicioni i gabuar mund të shkaktojnë dhimbje bezdisëse, si dhe një ndjenjë të mpirjes në duar në mëngjes.

Pozicioni i shpatullave dhe parakrahëve do të jetë i saktë nëse tastiera dhe mousi janë në nivelin e bërrylit. Kyçet duhet të jenë të drejta, jo të kthyera anash. Duart tuaja duhet të jenë të përkulura në bërryla në një kënd prej 90 ° dhe lirisht të shtrihen në tryezë.

Dhimbje qafe

Në mënyrë që të shmangni dhimbjen e qafës dhe kokës, është e rëndësishme të poziciononi siç duhet monitorin tuaj. Nëse është shumë i ulët, atëherë duhet të përkulësh shpinën ose të ulësh poshtë karriges. Kjo rrit ngarkesën në skajet e përparme të disqeve ndërvertebrore dhe mund të çojë në një hernie ose zgjatim.

Uluni në një karrige, mbyllni sytë dhe relaksohuni. Kur t’i hapni, pika në të cilën duhet të vendoset qendra e ekranit tuaj do të jetë pak para jush. Nëse është e nevojshme, përdorni një stendë nën monitor në mënyrë që të jetë në nivelin e syve.

Sytë e lodhur

Kur jeni duke punuar në kompjuter për një kohë të gjatë, mund të vuani nga e ashtuquajtura sindroma e shikimit kompjuterik: vizion i paqartë, thatësi dhe skuqje por gjithashtu dhimbje koke dhe acarim.

Poziciononi monitorin përsëri. Mjekët besojnë se pozicioni optimal i qendrës së monitorit është në nivelin e syve, në një distancë prej rreth 50 cm nga fytyra juaj. Rregullo kontrastin dhe madhësinë e shkronjave.

E mira do të ishte të mbani syze optike, pasi në këtë mënyrë sytë do të lodhen më pak. Mos harroni ushtrimet e syve, mund të shikoni nga dritarja ose të “skanoni” dhomën me sytë tuaj çdo orë për të paktën 20 sekonda.

Lodhje e shpejtë

Nëse një person qëndron për shumë kohë ulur dhe është i dhënë pas ushqimit të yndyrshëm të ëmbël, kolesteroli mblidhet në muret e brendshme të enëve të gjakut. Shfaqet një ndjesi e pakëndshme dhimbje, ndjenjë lodhjeje dhe ënjtje në këmbë si dhe presin të lartë të gjakut.

Bëni të paktën pak kohë ushtrime çdo ditë. Bëni gjimnastikë të thjeshtë që nuk do të zgjasë më shumë se 15 minuta. Mundohuni të ecni më shumë në vend që të hipni në makinë ose të përdorni transportin publik. Dhe, më e rëndësishmja, hani shëndetshëm. /abcnews.al

Artikulli paraprakShifër e lartë të infektuarish me COVID në 24 orët e fundit, humbin jetën 14 qytetarë
Artikulli tjetërGjermania rivendos kontrollet kufitare me Çekinë dhe Tirolin