Ballina Aktualitet Edhe një tërmet në Maqedoninë e Veriut

Edhe një tërmet në Maqedoninë e Veriut

Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare korrigjoi informacionin rreth tërmetit të mbrëmjes së sotme në Maqedoni. Sipas të dhënave të fundit të azhurnuara, tërmeti kishte një madhësi prej 4.5 ballë sipas shkallës Rihter.

Epiqendra e tërmetit ka qenë afër Liqenit të Mavrovës me një thellësi prej 2 kilometra.

Siç u raportua edhe më herët tërmeti më së shumëti është ndjerë në Dibër, Kërçovë, Gostivar dhe Tetovë.

Informacionet që u publikuan më herët për tërmetin:

Është regjistruar edhe një tërmet mbrëmjen e sotme. Sipas të dhënave të para, fuqia e tërmetit ka qenë 3.8 shkallë sipas Rihterit.
Epiqendra e tërmetit ka qenë afër Liqenit të Mavrovës dhe është ndjerë në Dibër, Kërçovë, Gostivar dhe Tetovë.
Dridhja ka qenë në thellësi prej zero kilometra.
Dy ditët e fundit në vazhdimësi është dridhur toka në këtë pjesë të vendit.

Para pak minutash një tjetër tërmet drodhi tokën në Maqedoninë e Veriut. Epiqendra raportohet të jetë mes Dibrës dhe Gostivarit, në pjesën rreth Mavrovës.

Tërmeti ishte ishte me fuqi prej 3.8 shkallësh të Rihterit, ndërsa është i disati me radhë në javën e fundit, të gjitha në rajonin e njëjtë, përcjell in7.

Përveç Dibrës e Gostivarit, dridhjet e tokës janë ndjerë edhe në pjesën e Kërçovës, Strugës, Pogradecit, Tetovës.

Tërmeti, sipas të dhënave zyrtare ka qënë në thellësi prej 2 kilometrash./in7.tv/

На 14 километри југозападно од Гостивар вечерва повторно е регистриран земјотрес. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар првично извести дека земјотресот бил со јачина од 3.8, но подоцна податоците ги промени во 4.5 според Рихтер.

Веќе неколку дена тлото во Гостиварскиот регион не се смирува. Серија земјотреси со епицентар во Маврово беа регистрирани во последниве два дена, а локалната власт ги предупреди жителите и граѓаните кои викендов престојуваат во викенд-населбите во Маврово да не ја користат водата за пиење.

Artikulli paraprakBallkani në vitin 2050: Pasqyra e një Europe të re dhe të panjohur
Artikulli tjetërTërmeti i sontëm ishte 4.5 ballë, korrigjohet Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare