Ballina Aktualitet Eurodeputetja: Albin Kurti t’i kthehet dialogut nëse s’do të humbë perspektivën evropiane,...

Eurodeputetja: Albin Kurti t’i kthehet dialogut nëse s’do të humbë perspektivën evropiane, Serbia ta njohë Kosovën

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon beson se e ardhmja e Kosovës dhe Serbisë është në dialog dhe në njohjen reciproke mes dy vendeve.

Von Cramon ka thënë se nëse Kosova nuk dëshiron të humb perspektivën evropiane atëherë qeveria Kurti duhet ta vendosë dialogun si prioritet.

“Nëse Kosova nuk dëshiron të humb perspektivën e saj evropiane, atëherë dialogun me Serbinë duhet të jetë në prioritet e Albin Kurtit dhe qeverinë e re”, tha ajo.

Eurodeputetja ka dërguar mesazh edhe tek Vuçiç, se njohja e Kosovës është kusht për progres në rrugën evropiane.

Artikulli paraprakRikthehet izolimi, Franca dhe Polonia shtrëngojnë masat për të shmangur “valën e tretë”
Artikulli tjetërViti i pandemisë për Lamborghinin, më fitimprurësi në histori