Ballina Shëndeti S U L M I në zemër tek burrat: Lodhja ekstreme mund...

S U L M I në zemër tek burrat: Lodhja ekstreme mund të jetë një shenjë paralajmëruese

Sëmundjet e zemrës janë shkaku numër një i vdekjeve si për burrat ashtu edhe për gratë. Çdo vit miliona njerëz preken nga sëmundje të ndryshme të zemrës. Një hulumtim i ri ka zbuluar se lodhja tek burrat mund të jetë rrezik pwr një sulm në zemër nw tw ardhmen. Nëse jeni duke përjetuar një lodhje tw madhe, atëherë ka më shumë të ngjarë të keni një sulm në zemër. Studimi zbuloi gjithashtu se rreziku i një infarkti të miokardit i lidhur me rraskapitjen ishte veçanërisht i theksuar tek burrat e martuar, të divorcuar dhe të ve.

Sulmi në zemër – Shkaqet dhe simptomat

Një sulm në zemër ndodh kur ka një bllokim të papritur në një arterie që furnizon gjak dhe oksigjen në zemër. Çfarë e shkakton atë bllokim të papritur? Depozitat yndyrore grumbullohen me kalimin e kohës – kjo krijon formimin e pllakave në arteriet e zemrës. Nëse një pllakë çahet, një mpiksje gjaku mund të formojë dhe bllokojë arteriet që bartin gjak dhe oksigjen në zemër dhe kështu shkakton një sulm në zemër.

Për të dalluar një sulm në zemër është shumë e rëndësishme të kuptoni shenjat dhe simptomat paralajmëruese.

1. Goditja e rrahjeve të zemrës

2. Djersitje ekstreme

3. Vështirësi në frymëmarrje

4. Lodhje e pashpjegueshme

5. Dhimbje gjoksi

Duke folur për media, studiuesi Dmitriy Panov nga Instituti i Citologjisë dhe Gjenetikës, Novosibirsk, Federata Ruse tha: Rraskapitja vitale i referohet lodhjes së tepruar, ndjenjave të demoralizimit dhe nervozizmit të shtuar. Mendohet se është një përgjigje ndaj problemeve të pazgjidhshme në jetën e njerëzve, veçanërisht kur ata nuk janë në gjendje t’i përshtaten ekspozimit të zgjatur ndaj stresuesve psikologjikë.

Shkencëtarët studiuan lidhjen midis rraskapitjes vitale dhe rrezikut të infarktit të miokardit në 657 burra pa histori të sëmundjeve kardiovaskulare. Pjesëmarrësit u klasifikuan sipas nivelit të tyre të lodhjes vitale: aspak i lodhur, lodhje e moderuar dhe lodhje e madhe.

Pjesëmarrësit u ndoqën për 14 vjet për incidencën e një sulmi në zemër. Rezultatet zbuluan se:

Dy të tretat (67 përqind) e burrave kishin lodhje jetike (15 përqind kishin një nivel të lartë dhe 52 përqind kishin një nivel të moderuar) ndërsa rreth 33 përqind ishin të paprekur.

Pothuajse tre të katërtat (74 përqind) e burrave me presion të lartë të gjakut kishin lodhje jetësore të lartë në 58 përqind dhe të moderuar në 16 përqind.

Në grupin e përgjithshëm të burrave, studiuesit analizuan lidhjen midis rraskapitjes vitale në fillim dhe rrezikut për të pasur një sulm në zemër. Krahasuar me ata pa rraskapitje vitale, burrat me nivele mesatare ose të larta kishin një rrezik 2.7 herë më të madh të një sulmi në zemër brenda pesë viteve, një rrezik 2.25 më të lartë brenda 10 viteve dhe një rrezik 2.1 të rritur brenda 14 viteve.

Më poshtë janë listuar disa këshilla për të mbajtur sulmin në zemër

Kur bëhet fjalë për menaxhimin e simptomave të një sulmi në zemër, duhet të dini se është vetëdija juaj që mund t’ju ndihmojë të mposhtni sulmin në zemër. Më poshtë janë disa nga këshillat që duhet të ndiqni:

1. Ushtrimi

Një nga këshillat më të zakonshme por ende të rëndësishme për të mbajtur larg sulmin në zemër është të ushtroni rregullisht. Ushtrimet e rregullta mund ta mbajnë imunitetin tuaj të fortë dhe t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë dhe të shëndetshëm.

2. Të hash dietë të shëndetshme

Të hash një dietë të shëndetshme është gjithmonë e rëndësishme për të mbajtur larg sëmundjet. Përfshini ushqime miqësore me zemrën në dietat tuaja si perime me gjethe jeshile, spinaqi, lakra jeshile, etj., Peshk yndyror ose vaj peshku, avokado për yndyra të shëndetshme, arra dhe të preferuara e të gjithëve, çokollata e zezë.

4. Kufizoni marrjen e alkoolit dhe shmangni pirjen e duhanit

Alkooli mund të ketë disa efekte negative në trup duke përfshirë zemrën tuaj. Qëndroni larg alkoolit për të qëndruar të sigurt nga një sulm në zemër. Ajo çfarë duhet të bëni është të qëndroni vigjilent dhe të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Artikulli paraprakOrizi ju ndihmon të jetoni më gjatë, ul sheqerin në gjak dhe përmirëson tretjen
Artikulli tjetërVIDEO/ Gjëmimi misterioz dhe i pashpjegueshëm që alarmoi San Diegon