Ballina Aktualitet Lajme 5 perimet që duhet të hani në pranverë për t’u dobësuar

5 perimet që duhet të hani në pranverë për t’u dobësuar

Barku i fryrë, këmbët e ënjtura dhe fryrja janë probleme shumë të zakonshme, veçanërisht në pranverë. Dhe shkaqet mund të jenë shumta.

Një nga më të shpeshtat është mënyra e jetesës dhe një dietë e pasur me sheqerna dhe yndyrna në muajt e dimrit. Edhe stresi gjithashtu mund të përkeqësojë problemin, i cili ngadalëson pak të gjitha funksionet, përfshirë ato të zorrëve, duke favorizuar kapsllëkun dhe ndjenjën e rëndesës.

Perimet e duhura ofrojnë një ndihmë të vlefshme për të luftuar problemin. Të përfshira në një dietë të larmishme dhe të plotë, ato janë aleate të shkëlqyeshme për shfryrjen.

Ato sigurojnë një përzierje të substancave që lehtësojnë punën e mëlçisë dhe të gjitha organeve të tjera përgjegjëse për pastrimin.

Përveç kësaj, të konsumuara para vakteve ose para pjatës së parë, falë efektit të tyre ngopës, ato ndihmojnë në zvogëlimin e racioneve në tryezë dhe konsumojmë më pak ushqime “të pangopura”.

Perimet mund të rrisin ndjenjën e ngopjes dhe të frenojnë urinë. Por ato kanë edhe shumë përparësi të tjera.

Angjinarja
Angjinarja përmban shumë fibra që ngadalësojnë tretjen e yndyrnave dhe sheqernave dhe zvogëlojnë prodhimin e insulinës, një hormon që favorizon akumulimin e centimetrave shtesë sidomos rreth barkut. Fibrat në të cilat janë të pasura, përfshirë inulinën, kanë një veprim probiotik: ato ushqejnë mikrobiotën e zorrëve dhe e mbajnë atë në ekuilibër, duke favorizuar rregullsinë e saj.

Spinaqi
Siguron minerale si kaliumi dhe magnezi që nxisin qarkullimin e gjakut dhe luftojnë enjtjen. Spinaqi përmban gjithashtu një seri të tërë të vitaminave B, të rëndësishme për funksionimin e duhur të metabolizmit të yndyrave, karbohidrateve dhe proteinave

Marulja
Falë pasurisë së vitaminës C, ajo nxit qarkullimin e gjakut dhe ndihmon për të qëndruar larg enjtjes dhe celulitit. Pastaj siguron një sërë substancash që stimulojnë punën e mëlçisë dhe zorrëve.Në veçanti, është një burim i mirë i polifenoleve dhe fibrave që favorizojnë proceset e pastrimit.

Radikio
Radikio është një burim i anthocyanins të cilat kanë një veprim antioksidant dhe anti-inflamator. Ata favorizojnë kullimin e lëngjeve dhe zvogëlojnë akumulimin e ujit në inde. Përveç kësaj, ato lehtësojnë asgjësimin e toksinave të tepërta, të cilat mund të ngadalësojnë metabolizmin në planin afatgjatë

Selino
Është e pasur me ujë dhe fibra që favorizojnë proceset e pastrimit të trupit. Uji stimulon diurezën. Fibrat, nga ana tjetër, stimulojnë zorrën dhe nxisin eliminimin e toksinave dhe substancave të tepërta të mbeturinave.

Artikulli paraprakUrimet kanë nisur para kohe, Dafina Zeqiri merr surprizën më të bukur për ditëlindje
Artikulli tjetërPse Bill Gates bleu 100,000 hektarë tokë të punueshme?