Ballina Aktualitet “Po votoj për herë të fundit”, 97 vjeçarja prek me deklaratën (VIDEO)

“Po votoj për herë të fundit”, 97 vjeçarja prek me deklaratën (VIDEO)

Një zonjë 97 vjeçare ka votuar sot në qytetin e Shkodrës, dhe në një pronocim për mediat, ajo ka bërë thirrje që kushdo që e ka të drejtën e votës, të shkojë të votojë.

97 vjeçarja tha se ka marrë pjesë në çdo zgjedhje që janë zhvilluar në Republikën e Shqipërisë.

Ndërkohë nuk shtroi procese përsa i përket vështirësive që mund të ketë hasur në procesin e votimit.

Në Shqipëri janë 3,588,869 shtetas me të drejtë vote, edhe pse një pjesë e konsiderueshme e tyre janë emigrantë, të cilët edhe në këto zgjedhje nuk kanë të drejtën e votës në vendin ku punojnë dhe jetojnë.

Këto janë zgjedhjet e 10 parlamentare që mbahen në vendin tonë, që nga nisja e pluralizmit politik, ku njihen vetëm 2 raste të zgjedhjeve të parakohshme, ato që janë mbajtur në vitin 1992 dhe 1997.

Ndërkohë 7 procese normale zgjedhore janë (1991, 1996, 2001, 2005, 2009, 2013 dhe 2017). Vetëm zgjedhjet e vitit 1991 kanë qenë në mazhoritar. Zgjedhjet 1992-2005 janë zhvilluar me një sistem miks, 100 (115) zona në mazhoritar dhe 40 (25) mandate në proporcional.

Grida Duma ka dy fjalë për ata që thonë… ‘eh, se tek vota ime mbeti’

Albin Kurti voton në Shqipëri

Basha pret në radhë para se të votojë

Rama voton në shkollën e Surrelit, i shoqëruar nga bashkëshortja

 

Artikulli paraprakKurti: Pasi të kthehem nga Brukseli do të paraqes programin qeverisës katër vjeçar
Artikulli tjetër“Njëherë vota pastaj dasma”, me fustan të bardhë nusja voton në Kavajë