E hënë, 27 Shtator, 2021

Demokratët votojnë sot kreun e ri të partisë

Must Read

Demokratët në të gjithë vendin u janë drejtuar sot qendrave të votimit për të zgjedhur kreun e ri të partisë. Qendrat janë hapur në orën 08.00 dhe procesi i votimit do të përfundojë në orën 19.00.

Në këto zgjedhje brenda partisë, Lulzim Basha, i cili ndodhet përballë Fatbardh Kadillit, Edith Harxhit dhe Agron Shehajt kërkon mandatin e tretë.

Vetë Basha e ka konsideruar masakër elektorale atë që ndodhi me zgjedhjet në 25 Prill, por nuk e mendojnë njësoj sfidantët e tij për ti marrë kreun e partisë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli. Të tre kandidatët pranojnë se në zgjedhje ka pasur manipulime, por thonë se ato nuk ishin aq të mëdha sa për të justifikuar humbjen e garës.

Zgjedhjet u zhvilluan në një kohë të shpejtë, ku kandidatët patën vetëm tre javë kohë që të zhvillonin fushatën e tyre, ku të tre veç Bashës premtojnë reformimin e partisë në rast se do të rizgjidhen.

Burime bëjnë me dije se tre kandidatët, Basha, Kadilli dhe Shehaj do të votojnë në selinë e PD-së, ndërkohë që Harxhi do të votojë në njësinë 5. Në seli do të votojnë dhe anëtarët e kryesisë dhe deputetët e zgjedhur të kësaj force politike, ndërsa në të gjithë vendin të drejtën e votimit e kanë 75 mijë anëtarë dhe 76 qendra votimi.

Votën mund ta hedhin vetëm personat që kanë kartë anëtarësie. Të përjashtuar nga vota do të jenë demokratët që sipas kryetarit të Komisionit Zgjedhor në PD, Jemin Gjana kanë bërë fushatë haptas për kundërshtarët në zgjedhjet e 25 prillit, ndonëse ata rezultojnë anëtarë të PD. Nga ana tjetër, Gjana tha se do të lejohen që të votojnë ata që s’kanë emrin në lista, por kanë kartë anëtarësie.

Zgjedhjet në PD u kërkuan menjëherë pas atyre për Kuvendin, ku ishte fillimisht Fatbardh Kadilli ai që paraqiti kandidaturën e tij, më pas u propozua nga grupi për PD-në dhe Edith Harxhi, ndërsa Agron Shehaj u fut në garë në momentet e fundit.

Votimi për kreun e ri të PD-së pritet që të mbyllet në orën 19:00, ndërsa të parët që kanë qenë sot në selinë blu ka qenë sekretari Gazment Bardhi dhe nënkryetari Edmond Spaho. Kandidatët nuk pranuan që të ishin së bashku në një diskutim të hapur për anëtarësinë e tyre, dhe secili e zhvilloi fushatën veçmas.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img