Ballina Shëndeti Këshilla 5 mënyra për të hequr qafe “puçrrat e djersës” në verë

5 mënyra për të hequr qafe “puçrrat e djersës” në verë

Djersitja mund të kontribuojë në krijimin e një lloji specifik puçrrash që zakonisht i përshkruajmë si puçrra djerse. Kombinimi i djersës, nxehtësisë dhe fërkimit mund të çojë në poret e bllokuara. Përveç kësaj, djersa në lëkurë mund të mbajë në vend bakteret që shkaktojnë puçrra.

Si t’i trajtoni puçrrat e shkaktuara nga djersitja?

Lani butësisht (mos e fërkoni) zonën dy herë në ditë.

Përdorni produkte pa vaj me një përbërje të veçantë që nuk shkaktojnë puçrra.

Mos i prekni dhe mos i shtypni puçrrat.

Përdorni ilaçe për puçrra fytyre.

Lani rrobat, çarçafët ose jastëkët që prekin lëkurën tuaj.

Si t’i parandaloni?

Mbani një rutinë të rregullt të trajtimit të akneve duke larë fytyrën me produktet e duhura.

Pas djersitjes, bëni një dush me sapun antibakterial.

Lani rrobat rregullisht.

Shmangni veshjet dhe aksesorët e ngushtë. /abcnews.al

Artikulli paraprakBiden në Bruksel për samitin e NATO-s, takim privat me Presidentin e Turqisë
Artikulli tjetër3 zakone që do t’ju bëjnë të ndiheni më të relaksuar