NASA regjistron pamje të rralla nga Hëna e Ngrirë e Jupiterit (VIDEO)

Must Read

Anija kozmike e NASA-s Juno kaloi afër Ganymede, sateliti më i madh i Jupiterit dhe gjithë sistemit tonë diellor dhe dërgoi në Tokë pamjet e para të afërta të hënës së ngrirë të largët në dy dekada.

Anija është afruar në një distancë prej rreth 1.000 kilometra mbi Ganymede, duke bërë të mundur regjistrimin e pamjes që tregon se ajo ka një diametër prej 5,260 kilometra dhe është më e madhe se planeti Mërkur.

NASA më parë kishte studiuar Ganymede fillimisht me misionet Voyager në fund të viteve ’70 dhe më pas me anijen Galileo në 2000.

Anija që ka vizituar së fundmi këtë hapësirë ka bërë të mundur mbledhjen e të dhënave të reja shkencore të vlefshme, të tilla si matjet e fushës magnetike të Ganymede (i vetmi satelit në sistemin diellor që është mjaft i madh për të gjeneruar magnetosferën e vet), si dhe korteksin e tij.

Fotoja është realizuar me kamerën JunoCam me rezolucion të lartë të anijes.

Deri më tani, dy fotografi të reja bardh e zi kanë arritur në NASA, duke zbuluar në detaje kratere dhe gabime të mundshme tektonike.

Ndërkohë vitin e ardhshëm Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) pritet që të nisë misionin JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) që do të bëjë afrime të njëpasnjëshme me tre hëna të mëdha të Jupiterit (Ganymede, Evropë, Callisto), përpara se të nisë në orbitë rreth Ganymede në 2032.

Ndërkohë, brenda dekadës aktuale, NASA do të ketë nisur misionin e ri Europa Clipper në Evropën satelitore, e cila ka një oqean të madh nëntokësor, me një prani të mundshme të jetës.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

100 $ një pako kafe, çfarë po ndodh në Korenë e Veriut?

Nga Joshua Berlinger & ;Paula Hancocks “CNN” Kim Jong Un tani ka probleme më të mëdha se sa Shtetet e Bashkuara....
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img