Ballina Aktualitet Ndahet nga jeta aktivisti i njohur nga Gostivari, jetonte në Gjermani (FOTO)

Ndahet nga jeta aktivisti i njohur nga Gostivari, jetonte në Gjermani (FOTO)

Është ndarë nga jeta njëri nga artistët dhe aktivistët më të dalluar të Gostivarit.

Gjatë jetës, ka punuar për disa vite në komunë, ndërsa qytetarët e mbajnë mend edhe për punën e tij në mediat e qytetit të Gostivarit si një prezantues shumë i suksesshëm. Ishte viti 2016 që Jetoni tregoi një anë tjetër të talentit të tij, fotografinë. Fotoaparati e nxorri në sipërfaqe si një talent të lindur duke lënë gjurmë me fotografitë e tij që kaluan kufijtë e trojeve shqiptare dhe duke u vlerësuar nga revista prestigjioze ku shpesh pushtoi vendet e para.

Vitet e fundit të jetës i ka kaluar në Gjermani ku vajti për një jetë më të mirë, dhe gjatë kësaj kohe, është marrë profesionalisht me fotografinë. Asnjëherrë nuk e harroi vendin e origjinës ndërsa një kontribut të jashtëzakonshëm kadh dhënë edhe për procesin e regjistrimit të shqiptarëve në diasporë. Ai ka lënë pas dy fëmijë, bashkëshorten dhe nënën e tij.

Jeton Aliji rrjedh nga një familje bujare e Malësisë së Gostivarit.
Shkollën fillore e ndoqi në vendlindje, në fshatin Sërmnovë për të vijar shkollën e mesme në Gostivar dhe për të përmbyllur studimet në UEJL-Tetovë.

Lajmin për ndarjen e tij nga jeta e kumtoi kryetari i Gostivarit, Arben Taravari.

“Jemi të trishtuar të ndajmë me ju lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të Jeton Alijit.
Prej disa vitesh ky gostivaras i mirë jetonte në Gjermani…dhe lajmet e rënda prej andej të thyejnë zemrën fort…

Shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta për familjen e tij duke u lutur që Zoti t’ua lehtësojë dhimbjen!”, ka shkruar Taravari.

Artikulli paraprakZjarr i madh në një hotel në Madrid – Shikoni videot
Artikulli tjetërSi duhet të përgatitet bota për pandeminë e ardhshme