Pse nuk duhet t’i hidhni lëkurat e limonit

Must Read

Është një fakt dhe ju ndoshta i përkisni kësaj kategorie të atyre që thjesht përdorin limonët e tyre në gatim dhe më pas i hedhin ato në plehra

E megjithatë, ajo që mund të mos e dini është se lëkurat e mbetura janë shumë më të dobishme sesa mendoni. Një arsye që nuk do t’i hidhni përsëri, sidomos tani në verë, është më poshtë:

Me lëkurat e limonit ju mund të mbani mizat, milingonat dhe insekte të tjera kryesisht jashtë shtëpisë. Mbushni disa qese me lëkura dhe lërini ato jashtë dritareve dhe dyerve të shtëpisë.

Shumë insekte, të tilla si mizat, buburrecat dhe milingonat, e urrejnë aromën e agrumeve dhe qëndrojnë larg tij.

Është karakteristike që shumë tekste historike të antikitetit deklarojnë se në atë kohë ata përdornin limon për t’i bërë shtëpitë dhe dollapët e tyre dhe në të njëjtën kohë për të mbrojtur rrobat e tyre nga tenja dhe insektet e tjera./abcnews.al

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

100 $ një pako kafe, çfarë po ndodh në Korenë e Veriut?

Nga Joshua Berlinger & ;Paula Hancocks “CNN” Kim Jong Un tani ka probleme më të mëdha se sa Shtetet e Bashkuara....
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img