Ballina Shëndeti Uthull molle në mëngjes: 5 përfitime që merrni nga ky ilaç i...

Uthull molle në mëngjes: 5 përfitime që merrni nga ky ilaç i fuqishëm natyror

Është provuar shkencërisht se uthulla e mollës ofron një sërë përfitimesh shëndetësore, kryesisht ndaj kujdesit të lëkurës. Përveç trajtimit të akneve, zbokthit apo djegieve nga dielli, uthulla e mollës është gjithashtu e efektshme në trajtimin e halitozës, erën e pakëndshme të gojës.

Përmirëson tretjen

Pak uthull molle në mëngjes ekuilibron pH e stomakut, duke lehtësuar tretjen e ushqimit. Në të njëjtën kohë, zvogëlon fryrjen e barkut dhe parandalon zbaticën e acidit si rezultat i tretjes së përmirësuar.

Ul nivelin e sheqerit në gjak

Një studim i Universitetit të Arizonës zbuloi se njerëzit që pinë dy lugë uthull molle me një ushqim të lehtë kishin nivele më të ulëta të sheqerit në gjak sesa ata që pinin ujë të thjeshtë me të njëjtin ushqim.

Forcon sistemin imunitar

Për shkak të aciditetit të saj, uthulla e mollës shkatërron bakteret që hyjnë në trup përpara se të shkaktojnë ftohje ose kollë.

Rrit nivelet e energjisë

Ka veti alkaline, të cilat ndihmojnë trupin të rrisë nivelet e energjisë, në mënyrë që të jeni më aktiv.

Detoksifikon mëlçinë

Një lugë gjelle uthull molle në mëngjes ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë, pasi largon toksinat dhe substancat e tjera jo të shëndetshme që grumbullohen në trup. /abcnews.al

Artikulli paraprakTre sekrete bukurie me ndihmën e hudhrës
Artikulli tjetër“NËNË TEREZA, SHENJTORJA E PERIFERIVE” MBOLDHI NË VATËR STUDIUES, AMBASADOR, KLERIKË, GAZETARË, ISH DEPUTETE, BASHKATDHETARË NGA TROJET ETNIKE