Ballina Aktualitet Lajme Të gjitha informacionet e deritashme për a k s i d e...

Të gjitha informacionet e deritashme për a k s i d e n t i n në Kroaci, ku humbën jetën 10 persona dhe u p l a g o s ë n 30 të tjerë (VIDEO+FOTO)

Një autobus me targa nga Kosova është aksid*entuar në orët e para të mëngjesit në Kroaci, ku kanë humbur jetën 10 persona e janë lënduar rreth 30 të tjerë. Sipas raportimeve të mediave kroate, autobusi ishte nisur nga Frankfurti i Gjermanisë për në Kosovë, raporton Express.

Deri tani, nuk dihet nëse ka fëmijë në mesin e të vdek*urve apo pla*gosurve.

Por, mediat kroate raportojnë se rreth 20 persona dyshohet se kanë mbetur ende të  b llo k u a r  brenda autobusit.

Për rastin është deklaruar shefi i Policisë Rrugore të Stacionit Policor Slavonski Brod, Franjo Galiq.

Ai ka thënë se ky është një prej aksid*enteve më të rënda që ka parë në jetën e tij, derisa ka treguar se ende ka pasagjerë të bllokuar brenda autobusit.

“Unë kam qenë në shumë aksi*dente, por ky është me të vërtetë i rëndë dhe mendoj se është ndër aksi*dentet më të rënda që kam parë. Autobusi ishte plot, por nuk mund të them nëse kishte fëmijë mes të vde*kurve ose të plag*osurve. Sipas udhëtarëve, kishte mbi 60 persona në autobus”, tha Galiq.

“Situata është shumë e vështirë dhe ka ende numër të madh të pasagjerëve që iu kërc*ënohet jeta brenda në autobus”, tha një zëdhënës i policisë.

Nga kompania turistike, “Deva Tours” nga Gjakova kanë thënë për Express se autobusi i tyre i cili mëngjesin e sotëm u aksid*entua tragjikisht në Slavonski Brod të Kroacisë, po bartte mërgimtarë nga Frankfurti për në Prishtinë.

“Po, autobusi ka pasur brenda mërgimtarë që po vinin në Kosovë”, kanë pohuar nga kjo kompani.

Ata kanë thënë se nuk kanë informacione tjera lidhur me të vdek*urit dhe rreth moshës së tyre.

“Nuk kemi informacione tjera. Nuk kemi aktualisht. Të lutem. Nuk dimë kurrgjë më”, kanë thënë nga “Deva Tours”.

Për aksidentin tragjik ka reaguar edhe kryeministri kroat, Andrej Plenkovic.

Plenkovic shprehu ngushëllime për familjet e viktimave, derisa tha se janë me familjet e viktimave dhe autoritetet e Kosovës.

“Me trishtim të madh morëm lajmin për aksi*dentin e një autobusi në rrugën afër Slavonski Brod, ku humbën jetën 10 persona. Ne jemi me familjet e viktimave dhe autoritetet e Kosovës, të cilëve u shprehim ngushëllimet tona më të thella. Shpresoj që pasagjerët e lënduar të shërohen. Për shkak të aksi*dentit të tmer*rshëm, unë fola me Ministrin e Brendshëm, Davor Bozinovic dhe Ministrin e Shëndetësisë, Vilija Beros. Ministri Beroš dhe drejtori i mbrojtjes civile Trut u drejtuan për në Slavonski Brod për t’u njohur me të gjitha rrethanat e aksidentit dhe për t’u ofruar kujdes shëndetësor pasagjerëve të plago*sur”, ka shkruar ai në Twitter.

Sipas mediumit kroat, 24sata.hr, shoferët e autobusit nga Kosova që po bartte mërgimtarë nga Frankfurti për në Prishtinë kishin pushuar në Bregana për gjysmë ore para aksi*dentit. Aty ata ishin ndërruar dhe drejtimin e autobusit e kishte marrë shoferi tjetër. Supozohet se aksi}denti është shkaktuar nga lodhja e shoferit.

Mes të vde*kurve raportohet se është shoferi ‘tjetër’, i cili nuk po e voziste autobusin në momentin e aksidentit, raporton ky medium. /Gazeta Express

Artikulli paraprakMediumi kroat: Ky është shkaku i a k s i d e n t i t, njëri nga shoferët ndërroi jetë (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërZvicra përfshihet nga moti i keq, zbardhet nga breshri i madh (VIDEO+FOTO)