E hënë, 20 Shtator, 2021

Zjarr në një pallat në Tetovë, largohen banorët për shkak të tymit të madh (FOTO)

Must Read

Zjarr në hapësirat e bodrumit në njërin nga pallatet e njohura si kompleksi “Çeshell” në rrugën “Borçe Koçoski” në Tetovë (ndërmjet selisë së PDSH-së dhe Kryqit të Kuq) ka ndodhur në mëngjesin e ditës së sotme, rreth orës katër e gjysmë, fatmirësiht nuk ka të dëm*tuar apo viktima. Sipas informacioneve paraprake nga zjarrfikësit e Tetovës, shumë banorë dhe një zjarrfikës kanë kërkuar ndihmë mjekësore për shkak të tymit të madh. Zjarri nuk ka përfshirë apartamentet e pallatit.

“Zjarri ka ndodhur në tabelën e njësorëve në hapësirat e bodrumit të ndërtesës. Ne menjëherë filluam intervenimin me aparatet kundër zjarrit. Për këtë shkak u shfaq tymi, i cili u përhap nëpër korridore të të gjithë pallatit, prandaj vendosëm t’i largojmë të gjithë banorët. Në këtë rast, hasëm edhe tre persona të palëvizshëm, por të gjithë i nxorëm jashtë. Disa prej tyre, për shkak të tymit kërkuan dhe iu ofrua ndihma nga bluzat e bardha ,të cilat erdhën me autoambulanca. Ndihmë të madhe në evakuim patëm edhe nga uniformat blu”, deklaroi Uka Aliti, komandant i zjarrfikësve të Tetovës.

Një problem i madh për zjarrfikësit ka qenë arritja me kamionët deri te pallati për shkak hapësirës së ngushtë dhe automjeteve të parkuara.

Детали за пожарот утрово во Тетово – во зградата немало хидранти, чадот ги разбудил станарите

Пожар во подрумските простории во една од зградите познати како комплекс „Чешел“ на улица „Борче Кочоски“ во Тетово се случи рано утринава околу 4:30

Мирис на чад ги разбудило станарите,објави Телма.

-Пожарот настанал на табла за струјомери во подрумските простории. Ние веднаш почнавме да интервенираме со ПП апарати. Поради тоа се појави голем чад кој се прошири низ ходниците на целата зграда и затоа се одлучивме да ги евакуираме сите станари. При тоа, наидовме и на три неподвижни лица, но сите ги извадивме надвор. Неколкумина од нив поради чадот побараа и добија помош од медицинскиот персонал кои дојдоа со амбулантски возила. Голема помош во евакуакцијата имавме од полицајците, изјави Ука Алити, командант на тетовските пожарникари.

Пожарникарите велат дека во зградата немало хидранти, ниту ПП апарат, а дополнителен проблем за нив биле и паркирани автомобили, поради што им бил отежнат пристапот до опожарениот објект. Тетовци се исплашени по трагедијата која се случи во болницата и по неколкуте пожари изминатиов период, па стравуваат за својата безбедност.

За два дена ова е втор пожар во подрумски простории на зграда во Тетово. Од Пожарната апелираат до куќните совети да бидат поодговорни и да преземат поголеми безбедносни мерки за заштита од пожари, но и да не ги полнат подрумските протории со непотреби предмети, кои можат да бидат лесно запаливи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Kosova në situatë të vështirë Covid, rreth 600 pacientë gjenden të shtruar në spital

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid-19 të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme,...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img