Ballina Kronika E rëndë / Ujku i tërbuar zbret në fshat dhe bën kërdinë,...

E rëndë / Ujku i tërbuar zbret në fshat dhe bën kërdinë, plagos katër persona dhe shumë kafshë, gruaja që e pësoi keq: Më shpëtoi lehja e qenve! Fshatarët gjejnë ujkun në një shpellë, analizat laboratorike e nxjerrin të tërbuar! (VIDEO+FOTO)

Fytyra e Destegül Uğurlu (52), e cila u sulmua nga një ujk dhe ia çau gojën teksa dilte nga kasollja në rrethin rural Kireçli të rrethit Tortum të Erzurumit, u riparua me një operacion të kryer në Departamentin e Kirurgjisë Orale, Dentare dhe Maksilofaciale. të Spitalit Kërkimor Universitar Atatürk. Duke folur për herë të parë pas sulmit, Uğurlu tha: “Ujku më kafshoi fillimisht fytyrën dhe më pas krahët. Ai u frikësua nga lehja e qenve dhe më la”. Ujku sulmoi dhe plagosi 3 persona të tjerë në fshat.

Destegül Uğurlu, nënë e 6 fëmijëve, hyri në ahur për t’u dhënë ujë kafshëve të saj mëngjesin e 10 prillit në Kireçli, një lagje rurale me një popullsi prej 172 banorësh në rrethin Tortum dhe u përball me një ujk gjatë daljes. Ujku e plagosi rëndë Destegül Uğurlu duke i kafshuar fytyrën dhe krahët. Kur qentë lehën pas thirrjeve të Uğurlu për ndihmë, ujku u tremb dhe iku.

Ujku plagosi gjithashtu İlhami Akbulut, Vediye Kırmızıaslan dhe Serdar Aydınlı, të cilët u përballënme të më vonë në fshat. Tre nga të plagosurit janë liruar pas trajtimit në urgjencën e spitalit të qytetit Erzurum. Destegül Uğurlu u operua në Klinikën e Kirurgjisë Maksilofaciale në Spitalin Kërkimor Universitar Atatürk .

Ilhami Akbulut

Specialisti i Sëmundjeve Infektive në Spitalin Kërkimor Universitar Atatürk Prof. Dr. Ayşe Albayrak deklaroi se si pasojë e sulmit të ujkut, pacienti ka pasur një dëmtim të rëndë në faqe dhe buzë. Në urgjencë, plaga e saj u la me ujë të bollshëm nën presion dhe u pastrua me sugjerimet tona. Pas aplikimit antiseptik, hemoglobina e tërbimit është aplikuar në plagë. Më pas filluan vaksinimet. Edhe pse ujku është i tërbuar, pacienti ynë nuk është i tërbuar. Nuk ka një gjë të tillë për momentin. Ne e konsiderojmë vetëm kontakt të rrezikshëm për tërbimin.

Bëjmë vaksinimet e nevojshme, profilaksinë, pra trajtimin parandalues. Ndërkohë filluam të bënim vaksinat kundër tetanozit. Më pas, kirurgët tanë të nofullës kryen një operacion të bukur dhe të suksesshëm. Procesi aktual është pas operacionit, procesi i ndjekjes postoperative vazhdon për problemin që mund të ndeshet pas operacionit. Nuk ka asnjë problem në të folurin, lëvizjen dhe ushqimin e pacientit tonë. Ajo mund të lirohet pas dy ose tre ditësh. Orari i vaksinave do të vazhdojë nën kontrollin tonë”, tha ai.

Duke folur për herë të parë pas sulmit, Destegül Uğurlu tha: “Ujku që takova ndërsa po u jepja ujë kafshëve dhe po dilja nga ahuri më kapi fillimisht nga goja dhe më pas nga krahët. Unë bërtita për ndihmë, dhe më pas qentë filluan të lehin dhe ujku më la të shkoja. Pas meje sulmoi tre persona në fshat dhe kafshët që hasi. Unë kam dhimbje për momentin, por jam mirë. Pas operacionit fillova të ha, të pi dhe të flas. Ishte një makth. Kam pasur një operacion të suksesshëm. I falënderoj mjekët”, tha ajo.

Vendasit vranë ujkun e arratisur në një shpellë. Ujku në analizat laboratorike u konstatua se ishte i tërbuar. Ndalohet hyrja dhe dalja e kafshëve në lagjen e karantinuar. Një kalë i kafshuar nga një ujk dhe 90 mace e qen janë vaksinuar nga veterinerët e Drejtorisë së Bujqësisë dhe Pylltarisë së rrethit Tortum. Vaksinimi i 780 gjedheve vazhdon. (DHA)/tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews