Ballina Top Lajm Sulmi që turpëroi Putinin! Si komandoja ukrainas udhëtoi 600 km në këmbë...

Sulmi që turpëroi Putinin! Si komandoja ukrainas udhëtoi 600 km në këmbë brenda Rusisë dhe ndërmori aktin e guximshëm. Dha jetën duke mbrojtur ushtarët

Ukraina ka vlerësuar trimërinë e mahnitshme të komandos së tyre më të guximshëm spiunë, pasi ai depërtoi rreth 600 km brenda Rusisë për të hedhur në erë avionët luftarakë të Putinit. Koloneli Oleh Babiy, 32 vjeç, u fut thellë brenda Rusisë për të shkatërruar një dhe për të çaktivizuar dy bombardues strategjikë rusë supersonikë TU-22M3 me aftësi bërthamore. Secili kushton 31 milionë paund.

Babiy iu dha pas vdekjes medalja “Hero i Ukrainës” me Urdhrin e Yllit të Artë nga Volodymyr Zelensky vitin e kaluar, por veprat e tij sapo u zbuluan. Avionët që ai shkatërroi ishin përdorur për të bërë kërdi në Ukrainë nën urdhrat e Vladimir Putin. Por Babiy u vra në misionin e tij për të mbrojtur shokët nga zjarri rus, zbulon raporti tani.

“Si pjesë e një grupi zbulimi, Oleh Babiy udhëtoi në këmbë më shumë se 600 km nëpër territorin e armikut për të kryer një mision të posaçëm luftarak, për të ndaluar bombardimet ajrore terroriste të qyteteve paqësore të Ukrainës nga rusët”, thuhet në citimin e tij.

“Pasi depërtuan thellë pas linjave të armikut, ushtarakët përfunduan detyrën e tyre – ata shkatërruan një bombardues rus TU-22M3 dhe çaktivizuan dy të tjerë, por ata vetë pësuan humbje të pariparueshme.

“Duke u kthyer në territorin e kontrolluar nga Ukraina, grupi i zbulimit të kolonelit Oleh Babiy u zu në pritë dhe hyri në një betejë të pabarabartë me pushtuesit rusë”. Ndërsa “mbulonte largimin e shokëve të tij ushtarë”, ai “u plagos për vdekje dhe vdiq”. “Për arritjen e tij heroike, Oleh Babiy iu dha titulli Hero i Ukrainës me Urdhrin e Yllit të Artë, pas vdekjes.”

Ukraina nuk e bëri të ditur vendndodhjen e sulmit. Megjithatë, në gusht të vitit të kaluar një bombardues TU-22M3 u shkatërrua nga një dron kamikaz dhe pati pretendime se të tjerët u dëmtuan në aeroportin Soltsy në rajonin e Novgorodit. Në kohën e incidentit u raportua se ishte ndërmarrë nga brenda Rusisë, pasi u përdor një dron i stilit helikopter, i cili nuk mund të kishte fluturuar nga Ukraina. Tani, zbulohet se pas sulmit ishte një spiun ukrainas.

Ishte hera e parë që një avion i tillë shkatërrohej plotësisht nga Ukraina. Goditja ishte një turp i madh për Putinin dhe tregoi mungesën e sigurisë dhe mbrojtjes ajrore në bazat që ai përdor për sulmet në Ukrainë. Ky ishte një nga “nëntë misionet e suksesshme të zbulimit pas linjave të armikut” të përfunduara nga Babiy.

Ai gjithashtu depërtoi në rajonet e pushtuara të Ukrainës një duzinë herë “për të organizuar dhe mbështetur lëvizjen e rezistencës në territoret e pushtuara përkohësisht dhe prapa linjave të armikut”. Ai identifikoi rreth 70 objektiva si poste komanduese të armikut, pajisje ushtarake dhe pajisje inxhinierike dhe fortifikuese.

“Falë përfundimit të suksesshëm të detyrave nga grupi i kolonel Babiy, u bë e mundur të prishet logjistika e pushtuesve, të shkatërrohen objektet dhe elementët e rëndësishëm të infrastrukturës kritike”, sqaron raporti. “Të gjitha njësitë e forcave pushtuese ruse humbën efektivitetin e tyre luftarak, sistemin e komandës dhe kontrollit të trupave dhe armëve, pësuan një ndërprerje në komunikim dhe më pas pësuan humbje në efikasitet në ndërveprim me pjesën e pasme të tyre.” Kolonelit hero la pas gruan dhe dy fëmijët, përfshirë një vajzë një vjeç. Zbulimet kanë ardhur menjëherë pas pretendimeve se Ukraina vrau 65 nga të burgosurit e saj të luftës.

@tn.lajmelokale
@tetovanews