Ballina Aktualitet VIDEO/“Ka rrëfyer version tërësisht ndryshe nga ajo që është publikuar” – Avokatja...

VIDEO/“Ka rrëfyer version tërësisht ndryshe nga ajo që është publikuar” – Avokatja tregon si është mbrojtur para Prokurorisë, Naim Murseli

Naim Murseli, i dyshuar për porositjen e vrasjes së Liridona Ademajt është intervistuar sot në Prokurorinë Themelore të Prishtinës.

Kështu ka konfirmuar për Insajderin avokatja e tij, Teuta Zhinipotoku, e cila ka theksuar se Murseli ka rrëfyer versionin e tij të mbrojtjes tërësisht ndryshe nga ajo që është publikuar.

“Sot para Prokurorisë Themelore- departamenti për Krime te Renda, në cilësinë e të pandehurit është dëgjuar i pandehuri Naim Murseli, dyshimi i bazuar është i orientuar në drejtim të veprës penale ‘Vrasje e Rëndë’ në bashkëkryerje nga neni 173 par 1.3 dhe 1.4 lidhur me nenin 31 të KPRK-së, si dhe i pandehuri ka rrëfyer versionin e vet të mbrojtjes dhe mbrojtja e tij lidhur me ngjarjen është tërësisht ndryshe nga ajo që është publikuar në rrjetet e informimit dhe ato sociale. Me qenë se sot është ndërpre deklarimi i të pandehurit për shkak të mbarimit të orarit dhe deklarimi nuk ka arritë të përfundojë, është caktuar një datë tjetër për vazhdimin e marrjes në pyetje të të pandehurit”, ka thënë Zhinipotoku.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar edhe zëdhënësen e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Laureta Ulaj për të kuptuar më shumë detaje rreth rastit, por e njëjta u shpreh se nuk mund të jap detaje të hollësishme në këtë fazë të hetimeve.

“Të nderuar, kjo çështje penale ndodhet në proces hetimor, andaj në këtë fazë nuk mund të japim informata të detajuara, deri në një fazë tjetër”, deklaroi ajo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tetova News (@tetovanews)

Vrasja e Liridonës, Naim Murseli intervistohet nga Prokuroria

Naim Murseli, i dyshuari për planifikim të vrasjes së gruas së tij, Liridona Ademaj, është intervistuar sot nga organet e drejtësisë. Nga Prokuroria Themelore thanë për RTK-në se në këtë rast nuk mund të japin informacione për shkak të ndjeshmërisë së hetimeve. Derisa ka folur avokatja e tij.

I dyshuari për planifikim të vrasjes së Liridona Ademajt, bashkëshorti i saj, Naim Murseli, është intervistuar të mërkurën nga Prokuroria Themelore, përkatësisht Departamenti për Krime të Rënda.

Nga Prokuroria thanë për RTK-në se për shkak të hetimeve nuk mund të japin detaje.

“Kjo çështje penale ndodhet në proces hetimor, andaj në këtë fazë nuk mund të japim informata të detajuara, deri në një fazë tjetër”, ka theksuar për RTK, Laureta Ulaj zëdhënëse në Prokurorinë Themelore.

Ndërkaq, avokatja që përfaqëson Naim Murselin, Teuta Zhinipotoku, në një përgjigje me shkrim për RTK njoftoi se nga organet e drejtësisë, Murseli është dëgjuar në cilësinë e të pandehurit, dhe se dyshimi i bazuar është i orientuar në drejtim të veprës penale: Vrasje e Rëndë në bashkëkryerje.

“I pandehuri ka rrëfyer versionin e vet të mbrojtjes dhe mbrojtja e tij lidhur me ngjarjen është tërësisht ndryshe nga ajo që është publikuar në rrjetet e informimit dhe ato sociale. Me qenë se sit është ndërprerë deklarimi I të pandehurit për shkak të mbarimit të orarit dhe deklarimi I tij nuk ka arritur të përfundojë është caktuar një datë tjetër për vazhdimin e marrjes në pyetje të të pandehurit”, ka theksuar ajo.

Në pyetje nga organet e drejtësisë të mërkurën u mor edhe Kushtrim Kokalla, po ashtu i dyshuar për të njëjtin rast.

@tn.lajmelokale
@tetovanews