Ballina Shëndeti Vezët e thëllëzës 4 herë më shumë vlera se të pulës, pse...

Vezët e thëllëzës 4 herë më shumë vlera se të pulës, pse ju duhen për shëndetin

Vezët e shkurtëzës janë tepër të shëndetshme dhe ushqyese për organizmin. Ato janë më të vogla se vezët e pulës apo të rosës.

E verdha e këtyre vezëve është shumë herë më e ndezur dhe më e madhe në krahasim me të bardhën. Ndonëse ky aspekt i bën këto vezë jo të mira për njerëzit që kanë nivele të larta të kolesterolit, ato konsiderohen përgjithësisht të shëndetshme. Këto vezë i gjeni në tregjet e fshatarëve ose në supermarkete të mirënjohura në Shqipëri.

Vlerat shëndetësore të vezëve të thëllëzës

Shikimi
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, vezët e thëllëzës përmbajnë sasi të larta të vitaminës A e cila përmirëson shikimin. Antioksidantët parandalojnë formimin e perdes së syrit.

Kolesteroli
Siç e thamë më lart, këto vezë nuk rekomandohen për njerëz që kanë tashmë një nivel të lartë të kolesterolit. Por njerëzit që nuk e kanë këtë problem, mund të konsumojnë vezët e thëllëzës sepse përbërësit e saj pasurojnë kolesterolin e mirë.

Tensioni i gjakut
Vezët e thëllëzës përmbajnë kalium që ul tensionin e gjakut. Sipas informacioneve të AgroWeb.org, ky mineral shërben për zgjerimin e enëve të gjakut.

Vezët për detoksifikim
Studimet kanë treguar se konsumi i vezëve të thëllëzës ndihmon në eliminimin e toksinave nga gjaku dhe zvogëlimin e gurëve në veshka dhe në tëmth.

Sëmundjet kronike
Antioksidantët tek vezët e thëllëzës luftojnë radikalet e lira që shkaktojnë sëmundje kronike. Vezët e thëllëzës përmbajnë sasi domethënëse të vitaminës C dhe asaj A që neutralizojnë radikalet e lira dhe mbrojnë shëndetin.

Alergjitë
Vezët e thëllëzës përmbajnë një lloj proteine që në trup lufton simptomat e alergjive. Ndaj nëse vuani nga inflamacioni apo reagime alergjike, vezët e thëllëzës ju vijnë në ndihmë.

Metabolizmi
Vitamina B tek vezët e thëllëzës përmirësojnë metabolizmin dhe hormonet, tregojnë të dhënat e AgroWeb.org. Duke u dhënë shtysë shumë prej proceseve të organizmit, këto vezë janë shumë të shëndetshme dhe të shijshme.

Ndryshimi mes vezëve të thëllëzës dhe pulës
Vlera ushqyese e vezëve të thëllëzës është 3-4 herë më e lartë se vezët e pulës. Ato përmbajnë 13 përqind proteinë, ose 2 përqind më shumë se vezët e pulës. Vezët e thëllëzës përmbajnë 140 mcg vitaminë B1 ndërsa vezët e pulës përmbajnë 50 mcg vitaminë B. Ato përmbajnë dyfishin e vitaminave A dhe B2 dhe pesëfishin e hekurit dhe kaliumit në krahasim me vezët e pulës.

@tn.lajmelokale
@tetovanews