Ballina Shëndeti Kush fle pak rrezikohet nga iktusi cerebral

Kush fle pak rrezikohet nga iktusi cerebral

Rezultate të papritura dhe alarmante kanë dalë nga një studim i ri amerikan mbi efektet e mungesës së gjumit, të prezantuara në takimin vjetor të ekspertëve të sektorit.

Sipas studimit të Universitetit të Alabamës, rreziqet për iktuse cerebrale rriten katër herë më shumë tek personat që flenë më pak se 6 orë në ditë.

Një tregues ky shqetësues, sidomos përsa i përket individëve të shëndetshëm, atyre me një peshë në normë dhe atyre pa faktorë të tjerë rrezikues./pe/

Artikulli paraprakSot në Prishtinë shpërndahet bakllava gjigante, pretendohet të thyhet rekordi në Guinnes
Artikulli tjetërJeruzalem, 2 të vdekur e 90 të plagosur nga përleshjet e sotme