Ballina Shëndeti Mjekët: Ky lëng pastron menjëherë enët e gjakut

Mjekët: Ky lëng pastron menjëherë enët e gjakut

Përdorimi i farave të sanëzës është një nga mënyrat më të mira për t’i shëruar arteriet e bllokuara. Shumë studime kanë theksuar efektin e tyre në uljen e kolesterolit, sepse është burim i madh për fibra. Hulumtuesit thonë se përmbajtja e lartë me fibra në fakt e bllokon absorbimin e kolesterolit.

Enë gjaku (latinisht Vas sanguineum) quhet një strukturë në formë gypi në të cilën qarkullon gjaku. Të gjitha enët e gjakut së bashku formojnë Sistemin e qarkullimit të gjakut.

Në kushte normale enët e gjakut e transportojnë gjakun prej zemrës në periferi dhe e kthejnë atë përsëri në zemër.

Farat e sanëzës konsiderohen si një ndër bimët më efektive për largimin e materialeve të dëmshme, helmeve dhe yndyrave nga arteriet.

Metoda 1: Një lugë me fara të sanëzës i lini në ujë gjatë natës. Mëngjesin tjetër, i konsumoni farat bashkë me ujin në lukth të thatë.

Metoda 2: Shtoni 1 lugë fara të sanëzës në 1 gotë ujë. E vloni për 5 minuta, procedoni dhe ia shtoni pak mjaltë.

A konsumoni 1 ose 2 herë në ditë. Këshilla shtesë që mund t’ju ndihmojnë në zhbllokimin e arterieve të bllokuara:

Ndaloni duhanin; Shmangni alkoolin; Kujdes me konsumimin e sheqerit; Mos hani mish të kuq të pjekur; Hani sa më shumë pemë me ngjyra të ndezura (portokall, mango, domate, shalqi dhe boronica); Pini 1 deri 2 gota lëng organik të boronicave të kuqe; Pini 2-3 gota çaj t gjelbër në ditë; Hani një grusht arra në ditë./sn/

Artikulli paraprakKujdes! Celulari juaj mund t’ju vrasë
Artikulli tjetër“Bad Boys 3”, shqiptari kundër Will Smithit dhe Martin Lawrencet