Ballina Aktualitet Lajme NË VJESHTË REFERENDUM, ZAEV NUK E ZBULOI PËRCAKTIMIN PËR EMRIN

NË VJESHTË REFERENDUM, ZAEV NUK E ZBULOI PËRCAKTIMIN PËR EMRIN

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se pret rezultat gjatë negociatave me homologun e tij grek, Aleksis Cipras në takimin që duhet të mbahet deri në fund të javës.

Lidhur me pikat e publikuara për zgjidhjen e çështjes së emrit, Zaev konfirmoi se këto kanë qenë pjesë e bisedimeve në takimin e liderëve.

Ndërsa shtoi se bisedimet me Greqinë për emrin janë në fazën finale, dhe ishte decidë lidhur me atë se a do të ketë referendum apo jo, ku tha se qytetarët do ta thonë fjalën përfundimtare, dhe si periudhë kur do të mbahej referendumi theksoi muajin shtator ose tetor.

Kurse para se të mbahej referendumi, marrëveshja eventuale që do të arrihet, duhet që të ratifikohet në Parlament, sepse Zaev deklaroi se është e rëndësishme që qytetarët ta dijnë qëndrimin e politikanëve para se të sqarohen në referendum, ku mes tjerash Zaev tha se pret mbështetjen edhe të opozitës për ratifikimin e marrëveshjes./tv21/

Artikulli paraprakRaporti i Qeverisë vetëm në maqedonisht, ende s’është përkthyer në shqip
Artikulli tjetërEULEX mbetet në Kosovë deri më 2020