Ballina Argëtim Kuriozitete VIDEO: “Kullat fantazmë” nga 28 deri në 30 kate shkatërrohen për 15...

VIDEO: “Kullat fantazmë” nga 28 deri në 30 kate shkatërrohen për 15 sekonda

Katër ndërtesa të papërfunduara në një ‘qytet fantazmë’ janë shkatërruar në Kinën lindore, pothuasje 10 vite pasi projekti u braktis.

Kullat u shkatërruan me eksplozivë duke u shembur për vetëm 15 sekonda.

Blloqet e banesave, të gjitha 28 deri në 30 kate, kishin mbetur të zbrazëta që nga viti 2009 pasi kompania ndërtuese falimentoi dhe hoqi dorë nga projekti i pasurive të paluajtshme.

Projekti Vistaria Bay ishte menduar të ishte një kompleks rezidencial dhe u ndërtua pak metra larg nga deti në portin e Yantait, provinca Shandong, por që nuk u popullua asnjëherë. (TemA)

Artikulli paraprakEULEX mbetet në Kosovë deri më 2020
Artikulli tjetërANALIZA: Çfarë mendon vërtet Kina për Korenë e Veriut?