Ballina Argëtim Jetë & Stil Perimet, frutat dhe peshku bëjnë trurin më të freskët

Perimet, frutat dhe peshku bëjnë trurin më të freskët

Dieta e shëndetshme mund t’i mbajë njerëzit të mençur dhe të kujdesshëm.

Njerëzit të cilët hanë shumë perime, fruta dhe peshk kanë vëllime të trurit që janë mesatarisht 2ml më të mëdha se ata që kënaqen me pije me sheqer, një studim i gjetur sot, njofton Klan Kosova.

Për ta vënë atë në kontekst, një reduktim i vëllimit të trurit prej 3.6ml është i barabartë me një vit të plakjes.

Autori i studimit Dr Meike Vernooij, nga Universiteti Erasmus, Roterdam, tha se njerëzit me vëllim më të madh të trurit janë treguar në studime të tjera për të pasur aftësi më të mira njohëse.

Duke pasur një dietë të shëndetshme në përgjithësi është kritike, me asnjë grup ushqimi që ndihmon për të parandaluar rënien njohëse, shton hulumtimi.

Artikulli paraprakVuçiq: “Zgjidhja jo e drejtë nxit valë të re nacionalizmi serb”
Artikulli tjetërKonsumoni këtë frut, mëlçia juaj do të bëhet 20 vite më e re