Ballina Shëndeti Provoni meze kosi për të luftuar inflamacionin

Provoni meze kosi për të luftuar inflamacionin

Ngrënia e kosit në formacionin e një meze para vaktit të ushqimit, mund të lehtësojë inflamacionin, hipertensionin dhe rrit shëndetin e zorrëve.

Studiuesit në Universitetin e Wisconsin – Madison kërkuan 60 gra para menopauzës, gjysmë beze dhe gjysmë në peshë normale për të eksperimentuar ngrënien e 12 pakove të kosit për cdo ditë, njofton Klan Kosova.

Ndërkohë, një tjetër pjesë e të eksperimentuarve hëngrën shumën ekuivalente të një meze të lehtë jo të qumështit.

Ata gjetën se, madje edhe në ata që hëngrën shumë mish dhe gjëra ushqimi të tjera, mezi i kosit ndihmoi për të zmbrapsur inflamacionin e shkaktuar nga yndyra e ngopur.

Studimi është i fundit për të treguar produkte të qumështit të fermentuar si kos dhe djathi mund të ketë efekte transformuese në shëndetin e zorrëve dhe inflamacion, duke konkurruar ndaj modës shëndetësore popullore të shmangies së produkteve të qumështit, njofton Klan Kosova.

Artikulli paraprakGRUEVSKI KA PASUR 91 KËSHILLTARË DHE BASHKËPUNËTORË, PËR 1 VIT KANË KUSHTUAR 1,73 MILIONË EURO
Artikulli tjetërSaimir Tahiri para gjyqit: Për mua është njëjtë, si në shtëpi, si në burg