Ballina Argëtim Kuriozitete Eksploruesit e oqeaneve zbulojnë 100 specie të reja ujore

Eksploruesit e oqeaneve zbulojnë 100 specie të reja ujore

Florës dhe faunës nën ujore është pasuruar edhe me më shumë se 100 specie të reja, bimë dhe gjallesa të rralla oqeanike. Zbulimi i madh u bë nga një grup eksploruesish oqeanesh gjatë ekspeditës “Nekton” në veri-perëndim të Atlantikur. Zbulimi u konfirmua edhe nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit të cilët theksuan se ky ishte misioni parë biologjik i ndërmarrë në një vullkan nën-ujor.

“Tani për çdo ditë ne si njerëz ndikohemi nga këto mjedise. Kështu që na duhet të shikojmë në kornizat që ne vëzhgojmë për momentin, pra bashkë këto organizma dhe bashkësitë e tyre dhe tl kemi një perceptim më të qartë se si mundemi t’i menaxhojmë në të ardhmen”, tha Dr. Lucy Uodall, shkencëtare udhëheqëse në “Nekton”.

Eksploruesit e “Nekton” veç tjerash kanë marr edhe material për analiza nga një thellësi marramendëse prej 1 500 metrash. Ekspedita ka filluar një vit më parë[ dhe deri tani janë analizuar ekzemplarë./am/

Artikulli paraprakZbulohen të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook
Artikulli tjetërPDSH-JA BËHET PJESË E QEVERISË SË UDHËHEQUR NGA ZORAN ZAEV