Ballina Shëndeti Shenjat fizike që vijnë nga depresioni

Shenjat fizike që vijnë nga depresioni

Shumica prej nesh njohin si simptoma të depresionit, nervozizmin, lodhjen dhe trishtimin. Çuditërisht, këto mund të jenë shenja paralajmëruese të depresionit dhe nëse nuk jeni të sigurt, ato mund t’ju ndihmojnë që të kuptoni se diçka po ndodh.

Këtu janë disa simptoma më pak të njohura të cilave duhet ti kushtoni kujdes:

Dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit:
Dhimbjet kronike tek muskujt mund të jenë një shenjë e depresionit. Dikush që është i lumtur nuk mund të ndiejë dhimbje derisa dikush apo diçka e bën të ndihet sikur është në depresion.

Humbje peshe ose fitim:
Depresioni ndikon në hormonet që rregullojnë oreksin, që do të thotë që ju mund të shihni numrin e peshores ose të ulet shum ose të ngjitet shumë lart. Çështjet e gjumit të lidhura me depresionin mund të përbëjnë problemin, pasi mungesa e gjumit mund të bjerë me të njëjtat hormone të urisë dhe plotësisë.

Probleme me gjumin:
Njerëzit me depresion shpesh përjetojnë lodhje dhe mungesë energjie. Mund të kenë vështirësi për të pushuar një natë të plotë. Një nga simptomat klasike të depresionit përfshin pagjumësinë. Kjo mund të jetë shumë zhgënjyese për pacientët, pasi gjumi ndonjëherë është streha e vetme nga depresioni.

Probleme me lëkurën:
Depresioni shoqërohet me nivele të larta të kortizolit, hormoni i stresit, e cila mund të shpjegojë pse ndonjëherë e përkeqëson lëkurn si ekzemëm dhe aknet.

Çështjet e stomakut:
Përzierja, urthi, kapsllëku dhe diarreja kanë qenë të gjitha të lidhura me depresionin.

Dëmtimi i dhembëve:
Depresioni mund të ndikojë edhe tek shëndeti juaj oral. Një studim i fundit australian zbuloi se depresioni ishte i lidhur me prishjen e dhëmbëve. Depresioni shpesh privon njerëzit nga aftësia për t’u angazhuar, për shembull duke ngrënë siç duhet dhe duke u kujdesur për higjienën e përditshme.

Migrena:
Dhimbjet e kokës dhe migrena janë të lidhura me depresionin. Natyrisht, dhimbjet e kokës ndonjëherë mund të jenë një shenjë e një gjendje të rëndë mjekësore, prandaj mos e çoni automatikisht deri në depresion, veçanërisht nëse kjo simptomë është e re për ju. Ndryshimet e papritura të shikimit ose mpirjes duhet të kontrollohen menjëherë nga një mjek.
Burimi: Shije.al

Artikulli paraprakSamiti i NATO-s mbahet së shpejti, Maqedonia ende nuk ka zgjidhur pengesën më të madhe
Artikulli tjetërDieta më e mirë e stinës është ajo e qershive