Ballina Shëndeti Shkencëtarët thonë se gazrat janë miku më i mirë i njeriut

Shkencëtarët thonë se gazrat janë miku më i mirë i njeriut

Gjithmonë është konsideruar gjë e keqe dhe njerëzit që ju rrethojnë, nuk preferojnë të ulen afër jush.

Por, studimi i ri zbulon se lëshimi i gazrave, është i pashmangshëm, tregues i shëndetit dhe në përgjithësi, i mirë për organizëm. Ngrënia e brumërave me drithëra, pastave dhe orizit do të thotë, më shumë vizita në tualet dhe më shumë gazra – por, kjo nuk është gjë e keqe.

Është gjetur se lëshimi i gazrave, parandalon fryrjen e barkut, gjë që është shumë e keqe. Hulumtuesit danez, në Universitetin e Kopenhagës, kanë bërë një studim me persona që kanë ngrënë drithëra dhe ata që nuk kanë ngrënë. Këta të fundit nuk kanë pasur vizita të shpeshta në tualet, por kanë qenë më të lodhur dhe jo aq te rehatuar.

Grupi tjetër kanë shkuar shpesh në tualet dhe kanë pasur gazra, po gjendja tyre ka qenë më e lehtë dhe janë ndjerë më të lumtur. Ekspertët danez thonë se qarkullimi i gazrave, e heqë fyerjen dhe shmangë dhimbjen abdominale

Artikulli paraprakVideo/ Linda Morina dhe Lek Plepi “thyejnë” rrjetin me një duet
Artikulli tjetërEto’o rrëfen historinë e rrallë: I dhashë 4.500 euro një personi në rrugë dhe kur u ktheva…