Ballina Argëtim VIDEO/ Kastro Zizo, këngë për marrëveshjen e 18 majit Rama-Basha

VIDEO/ Kastro Zizo, këngë për marrëveshjen e 18 majit Rama-Basha

Marrëveshja e 18 majit, mes kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama, është kthyer në një burim frymëzimi edhe për këngëtarët.

Këngëtari Klevis Bega, i njohur edhe si Kastro Zizo, ka publikuar së fundmi në rrjetet sociale, një këngë kushtuar marrëveshjes së 18 majit, ku nuk kursehet ironia dhe sulmi ndaj klasës politike.

Teksti i plotë:

Ta gezojme 18 majin! 😉

“Burrat e Shtetit”

Strofë

Kujtoni thirrën atëher se ne fituam

nuk kishte dasëm por festë që ne jetuam

dolli armikut që e mori sot në prehër…..

Si na iky ky vit pa e kuptuar

prej ditës që u puthëm dashuruam

tani janë njësoj si më parë

vet si më parë, jetë si me parë

Se nuk mund të jemi dot primitivë

të tjerët po na thonë politikën se kuptojmë

ca ca e mohojnë, ca ca e gjykojnë (2x)

Ne e dimë se e gjitha është një teatër

ndaj aq sa jetojmë, ne e bojm sot me hater

kjo është puna përherë me fitimin

2-3 herë në vit, e bojn ata shpagimin

Ref

Dolli me armikun që të mori ty në prehër

kur duart i ferkoje dhe më thoje unë kam vlerë (2 here)

Strofë

Lëvduar kush e shpiku sonte garën

mjafton të hysh ta bosh ti të paparën

kampioni do të verë dorën në zemër

vec një laps, një letër, jo jo penelin

Në ktë vend duhet veç fantazi,

flasin kot Shqipëri, Shqipëri,

ku je ti a je ti, a je ti,

ku je ti pse je ti, a je ti,

a t’harruan, a kujtuan, se t’mohuan

burrat e dheut ty t’harruan

A kujtoni si ne thirrëm

ne fituam,

nuk ishte dasëm,

por e shijuam

Artikulli paraprakBen Blushi “reflekton” pas kritikave të Berishës: Jetojmë në kohën e Fatmirëve dhe Fatkeqëve
Artikulli tjetërKëngëtarja marokene: Dua një burrë shqiptar, jam gati t’ja laj këmbët edhe vjehrrës e vjehrrit