Ballina Shëndeti Dhjetë këshilla dhe sa dini për përdorimin e limonit?

Dhjetë këshilla dhe sa dini për përdorimin e limonit?

I domosdoshëm në kuzhinë, i shkëlqyer për lëkurën dhe flokët, ky agrum është një koncentrat i jashtëzakonshëm i vlerave ushqyese: i zbuloni të gjitha

I verdhë si askush, aromatik, tërheqës: limoni, i cili në shumë tarraca dhe kopshte nuk mund të mungojë, është një aleat i pazëvendësueshëm për bukurinë tonë. Një ushqim shumë i pasur me vitaminë C, limoni përdoret për të parandaluar sëmundje të ndryshme, është i çmuar për bukurinë e lëkurës dhe flokëve, është i përkryer për sallata dhe i domosdoshëm në shumë përgatitje të kuzhinës, i ëmbël dhe i shijshëm.

Jo vetëm vitamina C: limoni është gjithashtu i pasur me kalcium, magnez, kalium dhe antioksidantë. Për vlerat e tij të jashtëzakonshme konsiderohet gjithashtu një aleat i shkëlqyer i lëkurës dhe flokëve. Si mund t’i shfrytëzojmë më së miri vlerat që e karakterizojnë këtë agrum me ngjyrën e diellit? Këtu janë disa sugjerime të thjeshta që mund t’i përgatisni lehtësisht në shtëpi.

Kush fillon më mirë?: Një gotë me ujë të ngrohtë me limon është një ilaç i vërtetë për shëndetin tonë. Në mëngjes në stomak bosh, kjo pije është një ilaç për shumë funksione të trupit tonë, duke përfshirë ato të zorrëve, por është gjithashtu thelbësor për të ngritur sistemin imunitar. Mënyra më e mirë për të filluar ditën.

Pastrues shumë i mirë: Pastruesi më i mirë i fytyrës? I thjeshtë dhe efektiv: lëng limoni, kos i bardhë dhe disa pika vaj esencial: një përzierje fantastike për pastrimin e fytyrës. Vetëm përzieni përbërësit dhe masazhoni këtë masë në lëkurë, duke e lënë atë në fytyrë për rreth dhjetë minuta. Ndonjëherë zgjidhja për papastërtitë dhe lëkurën e vdekur është më e thjeshtë sesa mund të imagjinojmë!

Pa njolla: Fuqia ndriçuese e limonit ka qenë e njohur që nga kohërat e lashta. Në fakt, në sajë të acidit limoni dhe vitamina C ka veti të pabesueshme ndriçuese dhe prandaj është një ilaç i shkëlqyeshëm kundër pikave të moshës ose që rrjedhin nga ekspozimi i diellit. Ilaç në shtëpi? Vetëm përzieni pak sheqer në lëng limoni dhe aplikojeni këtë locion çdo ditë në fytyrë: rezultat i garantuar në disa javë. Kur thuhet “një fllad” …

Lamtumirë pikave të zeza: Përveç zbardhjes së njollave, limoni është një ilaç i shkëlqyer për të pastruar tërësisht poret e lëkurës dhe për të luftuar pikat e zeza dhe aknet. Edhe në këtë rast ilaçi është i lehtë: në lëngun e gjysmë limoni shtojmë një lugë çaji mjaltë, e përziejmë dhe e aplikojmë për një çerek ore maskën e marrë direkt në pjesën që do të trajtojmë. Përfitimet do t’i shihni shumë shpejt.

Të buta dhe të bukura: Për një gojë të “ëmbël” eliminojmë thatësinë dhe dehidrimin e shkaktuar nga agjentët atmosferikë dhe përdorimi i tepruar i ngrohjes ose ajrit të kondicionuar. Vetëm aplikoni disa pika limoni në buzët tuaja natën para se të flini për t’u zgjuar në mëngjes me buzë të buta. Për një veprim ndriçues në vend të kësaj ne përziejmë pak lëng me sheqer dhe e kalojmë atë butësisht në buzë: e pamundur t’u rezistosh!

Gjithnjë e më të trashë: Për flokë për t’u pasur zili, ne përgatisim një maskë me lëng limoni të filtruar, vaj ulliri, vaj kokosi dhe mjaltë. Ajo duhet të aplikohet në flokë të thatë dhe të lihet për rreth dhjetë minuta. Një pije e mirë dhe një shampo: në fund, flokë të butë të siguruar.

Më pak është më mirë: Nëse duam një ndriçim natyral, limoni është pikërisht ai që bën për ne. Mjafton të aplikoni lëng limoni në flokë para ekspozimit në diell: të mrekullueshme!

Zbokth … çfarë?: Me të vërtetë i urryer, zbokthi mund të jetë një problem i vërtetë. Për këtë na vjen në ndihmë limoni: acidi citrik, i cili dizinfekton flokët dhe eliminon zbokthin. Një maskë e marrë nga një përzierje e lëngut të limonit dhe ujit që do të aplikohet në kokë për disa minuta është e lehtë dhe efektive. Kujt i shkonte mendja?

Të fortë dhe të shëndetshëm: Limoni forcon flokët dhe riparon dëmet. Për të forcuar flokët, ju mund të aplikoni një maskë një herë në javë: një filxhan lëng limoni dhe një nga uji i kokosit janë përbërësit magjik. Mbajeni çerek ore për të marrë rezultatin e vërtetë.

Kundër rënies së flokëve: Kemi thënë se ky frut është i pasur me vitaminë C, por jo vetëm. Në fakt, acidi folik, vitamina B dhe kripërat minerale e bëjnë limonin një frut kundër rënies së flokëve, duke qenë në gjendje të ribalancojë pH natyral të kokës. Forca e lëngut është e aftë të eliminojë qelizat e vdekura dhe të parandalojë dobësimin e folikulave të flokëve. Nuk do të jetë vendimtare, ndoshta … por parandalimi është më i mirë se kurimi, le ta kujtojmë këtë.

Artikulli paraprakRrugë të Mëndafshit dhe gjeopolitika e shekullit të XXI-të
Artikulli tjetër“DEMOKRACIA E KRUSHEVËS”, NJË NGA ALTERNATIVAT E PROPOZUARA PËR NDRYSHIMIN E EMRIT