Ballina Diaspora Familja shqiptare dëbohet pas 25 vitesh nga Gjermania, 5 policë ju shkuan...

Familja shqiptare dëbohet pas 25 vitesh nga Gjermania, 5 policë ju shkuan në mes të natës dhe…

Një familje shqiptare në Gjermani është dëbuar pas 25 vitesh qëndrimi në Gjermani. 1993 dhe një vit më vonë e kanë shoqëruar bashkëshortja dhe i biri, Omeri. Për 25 vite me radhë, familja ka jetuar në Gjermani me statusin e të ashtuquajturit “Duldung”.

Atje çifti ka lindur edhe tre vajza Hazbijen 23 vjeç, Lejlën 16 vjeç dhe Elifen 10 vjeç.

Dy vajzat e vogla së bashku me nënën janë nxjerrë në mes të natës, rreth orës 22:30 kur sapo kishin shkuar të flinin në shtrat.

Pesë policë janë futur menjëherë në banesën e tyre në Ëolfschluehn dhe i urdhëruan që të merrnin me vete gjithë gjërat e nevojshme dhe të shkonin me ta.

Babai i vajzave së bashku me djalin sa po ktheheshin nga puna kur panë tre pjestaret e familjes në makinën e policisë. Policët i thanë shpejt e shpejt të merrnin gjërat e nevojshme dhe të bashkoheshin me to.

Për vajzën e madhe Hazbijen nuk kishte urdhër dëbimi, pasi Maqedonia nuk e njeh si shtetase të veten.

Gjithë këtë skenë e ka rrëfyer Hazbia me lot në sy për gazetën e përditshme gjermane “NTZ”.

Alinfo.ch shkruan se autoritetet gjermane janë prononcuar lidhur me dëbimin e tyre, me pretekst se nuk i kanë plotësuar disa formalitete të nevojshme administrative. Tani, familja shqiptare në Maqedoni duhet t’ia fillojë nga asgjë dhe gjithçka është e vështirë për ta, pasi as fëmijët e as prindërit nuk e zotërojnë sa duhet gjuhën maqedonase për t’u integruar në vend.

Në Ëolfschlugen dhe Nürtingen, familjes Bajrami i janë shtuar shumë përkahës, bile edhe politikanë të cilët i kanë shkruar Ministrisë së Brendshme gjermane. Nga atje kanë marrë përgjigje se familja shqiptare nuk i ka plotësuar kërkesat e tyre për pasaportë.

Artikulli paraprakSTUDIMI: Ja analizat e gjakut që diktojnë kancerin përpara simptomave
Artikulli tjetërKa ndërruar jetë nëna e Burhan Nuhijës, i dënuar përjetë në një rast të montuar