Ballina Argëtim Jetë & Stil Jo vetëm dietë/ 5 këshilla thelbësore për tu dobësuar

Jo vetëm dietë/ 5 këshilla thelbësore për tu dobësuar

Ndjekja e një diete të shëndetshme është e rëndësishme për të humbur peshë, por janë dhe disa këshilla e sugjerime që ju ndihmojnë në rrugën tuaj të dobësimit.

Pini ujë shpesh
Sidomos para vakteve, pini sasi të madhe uji pasi ju përshpejton metabolizmin gjatë një farë periudhë, rreth një orë apo një orë e gjysmë për të mbajtur një hidratim korrekt të trupit.

Vezë për mëngjes

Të përfshish vezën në mëngjes të jep ndjesinë e ngopjes për orët në vijim. Për më tepër na japin një sasi të mirë proteinash duke ndihmuar në një rënie më efikase në peshë.

Kafe dhe çaj jeshil

Kafja dhe çaji jeshil kanë mjaft antioksidantë që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit e për pasojë duke eliminuar yndyrat.

Më pak ushqime me sheqer

Nëse dëshironi të humbi peshë kufizoheni sasinë e sheqerit të shtuar, karbohidratet e rafinuara që zakonisht janë sheqernat, apo drithërat që kanë të privuara nga pjesa e tyre e fibrave. Ato rrisin nivelin e sheqerit në gjak, për pasojë me një ndjesi urie që manifestohet në formën e nepsit.

Shtoni erëzat

Disa erëza si speci djegës kanë përbërës që përshpejtojnë metabolizmin. Nga ana tjetër, shija e fortë e disa llojeve të bëjnë të ndjehesh e ngopur me një sasi të vogël ushqimi.

Artikulli paraprakBajerni fiton ndaj PSG-së, Buffon e nis me humbje
Artikulli tjetërGjendet anija me 200 tonë flori, me vlerë 133 mld dollarë (FOTO)