Ballina Shëndeti Ju janë shfaqur kiste të mukozës së gojës? Me këtë mjekim do...

Ju janë shfaqur kiste të mukozës së gojës? Me këtë mjekim do i hiqni qafe menjëherë

Një kist i mukozës mund të shkaktojë shumë diskomfort, sepse lëndoheni sa herë jeni duke u përtypur, folur dhe gëlltitur. Këto kiste janë zakonisht të rrumbullakta në formë, të kuqe ose të bardha në ngjyrë dhe karakterizohen nga një fryrje e vogël. Por fatëmirësisht ka disa mjekime që mund t’ua zgjidh këtë problem.

Akulli

Mbase është shumë e çuditshme të përdorni akull, por është shumë efektiv. Akulli do mpijë dhimbjen dhe irritimin që shkaktohet nga këto kiste të mëdha. Kjo e bën akullin një kurë efektive për të trajtuar mukocelet.

Mbështillni disa kuba akulli me një cop të hollë. Me kujdes vendoseni në zonën e infektuar për 1 minutë. Përsëriteni disa herë në ditë. Gjithashtu mund të pini ujë të ftohtë herë pas here për të lehtësuar diskomfortin.

Glicerinë dhe vaj kastori

Për përdorim oral, rekomandohet shumë të përdoret glicerina vegjetale. Vendosni pak glicerinë në zonën e infektuar. Mbajeni ashtu sa më shumë të mundeni dhe pastrojeni gojën me ujë të ftohtë. Përsëriteni veprimin 3 ose 4 herë në ditë. Gjithashtu mund të përdorni dhe një shplarës goje që ka si bazë glicerinën, dhe përdoreni këtë për të shplarë gojën disa herë në ditë.

Vaji i kastorit ka veti të larta anti-inflamatore dhe mund të ndihmojë në reduktimin e dhimbjeve dhe inflamacionit. Gjithashtu e mban zonën të hidratuar dhe parandalon irritimin.

Artikulli paraprakTë gjitha mënyrat për të jetuar mbi 100 vjeç
Artikulli tjetërReceta e shijshme shqiptare e tavës me oriz dhe presh