Ballina Shëndeti Këshilla Si të ‘hiqni qafe’ puçrat? Tre produktet që i eliminojnë brenda natës

Si të ‘hiqni qafe’ puçrat? Tre produktet që i eliminojnë brenda natës

Jeni duke provuar gjithçka dhe ende nuk ia keni dalë të shpëtoni nga puçrat. Stresi, gjendja e paqëndrueshme hormonale si dhe ajri i ndotur ndikojnë në krijimin e tyre. Ndërkohë ka disa produkte që gjenden në shtëpi që mund t’i përthajnë ato brenda natës.

Pasta e dhëmbëve

Nëse mbuloni puçrat me pastë dhëmbësh lëkura e acaruar do të përthahet, enjtja zvogëlohet dhe skuqja do të zbehet.

Limoni

Gjithashtu elementët e limonit,  acidi citrik dhe vitamina C do të kthehen në shpëtimtarët tuaj. Lëngu i limonit do të qetësojë puçrat e acaruara.

Kubat e akullit

Temperaturat e ulëta i zvogëlojnë poret e lëkurës, prandaj mbani një kub akulli të mbeshtjellë me një fasho për rreth tre minuta.

Artikulli paraprakKatër vjet nga ceremonia mortore e kosovarëve që humbën jetën në Kumanovë
Artikulli tjetërFryrje barku! Lista e ushqimeve që janë ‘aleatë’ të shëndetit tuaj