Ballina Aktualitet Kultura Imazhet e rralla nga Shqipëria e viteve 1981-1991 (FOTO)

Imazhet e rralla nga Shqipëria e viteve 1981-1991 (FOTO)

Në ambientet e ‘’Galerisë së Artit’’në qytetin e Fierit do të çelet një ekspozitë me një tematikë mjaft të veçantë. Në këtë ekspozitë do të paraqiten fotografitë e rralla nga Shqipëria e viteve 1981-1991.

Këto fotografi janë shkrepur nga fotografi francez, Michel Setboun. Fotot paraqesin jetën e vendit tonë në ato vite, copëza të historisë së popullit shqiptar në një dekadë dramatike.

Ekspozita e fotografit francez, Michel Setboun titullohet “Fundi dhe Fillimi” dhe përbëhet nga rreth 60 foto.

Bëhet e ditur edhe kjo ekspozitë ofron një itinerar dramatik që tregon jetën e shoqërisë shqiptare gjatë periudhës së varfërisë ekonomike. Në disa prej tyre paraqitet edhe kalvari i gjatë të vuajtjeve dhe eksodi i shqiptarëve në fillim të viteve 90’, kur të gjithë donin vetëm të iknin nga Shqipëria.

Artikulli paraprakFOTO/ Po i bënte banjë, tigri i sh… të dy krahët kujdestarit (VIDEO)
Artikulli tjetër“Rënia e Qeverisë”, Zaevi kërkon siguri për datën (VIDEO)