Ballina Kultura Dossier Momenti kur ushtarët britanikë ekzekutojnë dy pjesëtarë e UÇK-së në Prishtinë (Video)

Momenti kur ushtarët britanikë ekzekutojnë dy pjesëtarë e UÇK-së në Prishtinë (Video)

Më 2 korrik të vitit 1999, pas tërheqjes së forcave serbe nga Kosova dy ish-pjesëtarë të UÇK-së, që festonin 9-vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës u qëll*uan për vd*ekje nga forcat britanike në Prishtinë.

Të vr*arët ishin Avni I. Dudi dhe Fahri N. Bici, që të dy ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ndërsa ushtarët britanikë po mbikqyrinin festimet e qytetarëve në Prishtinë. Një person gju*an në qiell nga gëzimi. Ushtarët britanikë e ngatërruan kremtimin e tij me një su*lm ar*mik dhe filluan të qëll*ojnë mbi ta në makinë, e gjithë skena tra*gjike është regjistruar nga gazetarët e huaj.

Një nga të vr*arët që gjendej në veturë ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes, si pasojë e pla*gëve të marra, gjersa një tjetër ka ndërruar jetë në spital.

Nga incidenti patën mbetur të lënduar rëndë edhe dy persona të tjerë.

Artikulli paraprakTetovë, makinat e vjetra nuk largohen nga parkingjet (VIDEO)
Artikulli tjetërËshtë djegur një autobus nga Tetova në Kroaci (VIDEO)