Ballina Aktualitet Kosovë Haradinaj jep dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës (VIDEO)

Haradinaj jep dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës (VIDEO)

Prishtinë, 19 korrik – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, paraqiti dorëheqjen pasi ka marrë ftesë për t’u marrë në pyetje në Hagë.

Këtë vendim ai e bëri publik në mbledhjen e rregullt të Qeverisë së Kosovës.

“Arsyeja e këtij vendimi është se kam marrë thirrje të paraqitem për t’u marrë në pyetje nga Dhomat e Specializuara në Hagë si i dyshuar”, tha Haradinaj.

Ai tha se nderi i postit të kryeministrit duhet të ruhet dhe se ai do të paraqitet në Hagë për intevistim.

“Shteti im është Kosova, Kosova e paprekshme, me multi-etnicitet, me shumëgjuhësi, me territor e kufij. Kosovës i bëhet presion i padrejtë për çmimin e njohjes nga Serbia, ndarja apo ‘Dodik Republika’ janë të papranueshme”, tha Haradinaj.


Artikulli paraprakEco Guerilla kërkon nga Zaevi t’ia marrë kompetencat Teuta Arifit
Artikulli tjetërKasami u takua me Mickoskin: Kërkojnë zgjedhje të parakohshme parlamentare në RMV (VIDEO)