Ballina Aktualitet Lajme Maqedonasit e Australisë djegin flamujt e “armiqve”, mes tyre edhe flamurin shqiptar...

Maqedonasit e Australisë djegin flamujt e “armiqve”, mes tyre edhe flamurin shqiptar (Video)

Ditën e pavarësisë disa maqedonas që jetojnë në Australi kanë zgjedhur ta festojnë ndryshe. Ata kanë djegur flamuj shqiptar, grek dhe bullgar, por edhe fotografitë e kryeministrit Zoran Zaev si dhe të zv/kryeministres dhe ministres së Mbrojtjes, Radmilla Shkerinskës.

Ky gjest është bërë para konsullatës në Melburn, nga 50 maqedonas që jetojnë dhe punojnë në Australi. Derisa digjeshin flamujt dhe fotografite, protestuesit brohorisnin dhe këndonin duke thënë se “Maqedonasit luftojnë për të drejtat e tyre”.

Ata bartnin vetëm flamuj me Diellin nga Kutlesh, kurse disa nga protestuesit mbanin maska për fytyrën. Në fund mbajtën edhe një fjalim të shkurtër, ku u bë e ditur se grumbullimi i tyre ishte bërë përmes rrjeteve sociale.

Artikulli paraprakDalin detaje të reja nga ZH D U K J A e biznesmenit turk nga jahti luksoz….
Artikulli tjetërBorë në Itali dhe Austri (VIDEO+FOTO)