Ballina Kuriozitete Fenomen i rrallë natyror: “Vezët e akullit” mbulojnë plazhin në Finlandë (VIDEO+FOTO)

Fenomen i rrallë natyror: “Vezët e akullit” mbulojnë plazhin në Finlandë (VIDEO+FOTO)

Disa mijëra akullnaja në formë veze mbuluan plazhin në Finlandë, një fenomen i rrallë natyror.

Fotografi Risto Matila u ndesh me “vezët e akullit” në ishullin Hailuoto në Gjirin e Bothnisë, midis Finlandës dhe Suedisë.

Ekspertët tregojnë se “vezët e akullit” rrallë mund të shihen në sasi të tilla, dhe se ato prodhohen kur uji dhe era sjellin copa akulli.

Matila i tha BBC-së se ai kurrë nuk ka parë diçka të tillë.

“Unë isha në plazh me gruan time Marjaniemi. Ishte një ditë me diell dhe me erë, por rreth minus një gradë Celsius”, thotë ai.

“Këtu kemi gjetur këtë fenomen të jashtëzakonshëm. Vezët e akullit ishin pranë ujit në të gjithë plazhin”.

Ai tha se më e vogla ishte sa një veze dhe më e madhja sa një top futbolli.

“Një pamje e jashtëzakonshme”, thotë Matila.

George Goodfellow i tha gjithashtu BBC-së se ekzistojnë dy kushte për formimin e vezëve të akullit – era dhe i ftohti.

“Ata kryesisht rriten kur uji i detit ngrin në sipërfaqen e tyre. Rezultati është copa akulli të lëmuara, të shndritshme, të cilat përfundojnë në plazh.

Ka patur skena të ngjashme më parë në Rusi dhe Amerikë në Liqenin e Miçiganit.

Për shembull, topa të mëdha akulli mbuluan për gati 8 kilometra vijën bregdetare të Siberisë në 2016.