Ballina Jetë & Stil Gratë franceze ndajnë sekretin: Ha dhe duku elegante!

Gratë franceze ndajnë sekretin: Ha dhe duku elegante!

Kuzhina franceze është e njohur për brioshët, djathrat, verën dhe shumë bukë. Por pse janë gratë franceze ndër kombet më seksi? Shkoni poshtë për të zbuluar sekretin e tyre!

Duke ecur nëpër rrugët franceze, nuk mund t’i rezistoni tundimit për të mos rënë në një prej kafeneve dhe për të shijuar kafe me pasta. Pavarësisht se hanë rregullisht ushqime të yndyrshme dhe djathë, francezët kanë normën më të ulët të mbipeshes. Ndërsa pjesa tjetër e botës po përpiqet me dëshpërim të zvogëlojë konsumin e  bukës, kombi francez nuk kujdeset dhe shijon jetën.

1. Ushqimi është shoqëror

Për francezët ngrënia është një përvojë e qetë. Ata kurrë nuk hanë para kompjuterit ose makinës. Ata e shijojnë ushqimin në një kompani me miqtë. Ushqimi përfshin përdorimin e të gjitha shqisave: shijen, aromën dhe bisedën. Merrni kafshime të vogla dhe përtypni ushqimin ngadalë.

2. Pa kufizime

Ata kurrë nuk kufizojnë asnjë ushqim. Dietat nuk janë për gratë franceze. Nëse po përpiqemi të djegim kaloritë, atëherë brenda një jave nuk jemi në gjendje të ndalojmë dëshirën dhe të hamë burger, gratë franceze shijojnë baguette të pjekura për darkë.

3. Verë vetëm gjatë vakteve

Alkooli është një element kryesor dhe gratë franceze shijojnë një gotë verë në vakte, jo veçmas. Nuk është një pije etëse!

4. Gatuaj më shumë

Ata gatuajnë shumë! Gratë franceze shkojnë në tregje dhe blejnë ushqime të freskëta. Gatimi është një pjesë e kulturës së tyre, kështu që ka vetëm disa vakte të gatshme.

5. Më pak pije, më shumë ujë

Francezët shijojnë ujin e tyre mineral dhe ata rrallë pinë pije freskuese.

6. Mos u ndje në faj

Mos e privoni veten! Meqenëse nuk ka kufizime, nuk ka teprime. Pak ushqime të shijshme dhe të pasura çdo ditë i ndihmojnë gratë të qëndrojnë elegante dhe të shëndetshme./e.b-abcnews.al