Ballina Këshilla Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ndaloni së ngrëni yndyrna

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ndaloni së ngrëni yndyrna

Kur fillojmë një dietë, shpesh gjëja e parë që duam të eleminojmë është yndyra. Heqja e plotë e yndyrës mund të ndikojë në shëndetin tuaj fizik dhe mendor dhe mund të sabotojë përpjekjet tuaja për të arritur trupin tuaj të ëndrrave. Dieta juaj duhet të jetë e larmishme dhe ne do ju tregojmë pse heqja dorë nga yndyra mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Ju mund të ndiheni më të uritur.

Kur ulni sasinë e yndyrës, mund të vini re se nuk jeni aq të ngopur pas ngrënies. Yndyra dietike është një lëndë ushqyese thelbësore që na duhet në dietën tonë, thjesht në moderim. Dhe nëse nuk konsumoni sa duhet një element të caktuar gjurmë, ka shumë të ngjarë të përfundoni duke kërkuar kalori diku tjetër.

Kujtesa juaj mund të përkeqësohet.

Nëse eleminoni plotësisht yndyrnat, mund të vini re se nuk jeni aq vigjilentë sa zakonisht. Yndyrnat e mira përmirësojnë shëndetin e trurit dhe është vërtetuar se një dietë mesdhetare që përfshin yndyrna të shëndetshme si vaj ulliri, arra dhe peshk, mund të ndihmojë në rritjen e kujtesës tuaj. Konsumimi i mjaftueshëm i yndyrës së mirë shoqërohet gjithashtu me një rrezik më të ulët të demencës.

Ju mund ta vendosni zemrën tuaj në rrezik.

Ka disa përfitime për zemrën tuaj për të ngrënë yndyrna të shëndetshme. Një dietë mesdhetare, e pasur me yndyrna të mira, mund të ulë rrezikun për një sulm në zemër. Njerëzit që hanë më shumë se gjysmë lugë gjelle vaj ulliri çdo ditë kanë 15% më pak shanse për të pasur ndonjë lloj sëmundje të zemrës, sipas një studimi.

Ju mund të shtoni peshë.

Kur ndiqni një dietë me pak yndyrë, ju po e mbani trupin tuaj nga djegia e dhjamit. Yndyrna të caktuara të shëndetshme, të tilla si yndyrnat në bajame mund të përmirësojnë metabolizmin tuaj, sipas një studimi.

Do të jetë më e vështirë të ndërtosh muskuj.

Të hani yndyrna të mira dhe të ushtroni rregullisht mund t’ju ​​ndihmojë të ndërtoni muskuj. Yndyra gjithashtu mund të rrisë përqendrimin e proteinave në trupin tuaj, e cila, nga ana tjetër, do të ndihmojë trupin tuaj të rikuperohet më shpejt pas një stërvitjeje intensive.

Sistemi juaj imunitar mund të dobësohet.

Acidet yndyrore janë thelbësore për mbrojtjen e sistemit imunitar. Përveç kësaj, shumë vitamina thithin më mirë kur konsumohen me yndyrna. Nëse do të eleminoni yndyrnat e mira nga dieta juaj, mund të mbani trupin tuaj që të mos marrë mjaftueshëm vitamina./e.b-abcnews.al