Ballina Shëndeti Këshilla Sfida një javore e bukurisë që do ju largojë njollat nga fytyra

Sfida një javore e bukurisë që do ju largojë njollat nga fytyra

Shumica e vajzave shpesh përballen me problemin e pikave të zeza ose njollave në fytyrë. Ky problem i lëkurës bëhet fatkeqësia jonë. Por, çfarë duhet të bëjmë për të hequr qafe njollat ​​në fytyrë?

Së pari, duhet të zbuloni shkakun e njollave në një fytyrë. Pse janë shfaqur?

Ka shumë shkaqe të njollave:

ekspozimi ndaj diellit

-çekuilibër i hormoneve

-shtatzënia

– ilaçe të caktuara

-mangësi të vitaminave

-mungesa e gjumit

-stresi

Nëse keni një problem të tillë, nuk duhet të shqetësoheni sepse ka shumë trajtime të mundshme të tilla si lëvoret acid, operacionet me lazer dhe metodat shtëpiake. Gjithashtu duhet të normalizoni dietën, të hani më shumë perime dhe fruta; mos përdorni kozmetikë gjatë javës.

Ne mendojmë se duhet të dini sesi të hiqni qafe njollat ​​e fytyrës duke përdorur metodat shtëpiake. Ato, janë më të sigurta se zgjidhjet konvencionale, dhe ato nuk shkaktojnë pothuajse asnjë efekt anësor. Kjo është arsyeja pse ne kemi përgatitur disa receta efektive për ju. E vetmja gjë që ju nevojitet për këtë është gjëra të thjeshta nga rafti i kuzhinës. Kështu që duhet të shikoni poshtë për të parë këto receta magjike.

Lëng limoni

Limonët kanë Vitaminë C që mund të lehtësojë njollat ​​në fytyrën tuaj. Kjo është zgjidhje e shpejtë dhe zbatohet lehtë. Vendosni pak lëng limoni të freskët në një pambuk dhe fërkojeni atë direkt në zonën e prekur të lëkurës. Lëreni të thahet dhe më pas lajeni me ujë

Patate

Patatet kanë një aftësi zbardhuese. Kjo është arsyeja pse thjesht fërkimi i patateve në njollat ​​tuaja të fytyrës mund t’ju ndihmojë të arrini rezultate të shkëlqyera.

Dhallë

Ashtu si lëngu i limonit dhe patatja, edhe dhalli ndihmon në zbardhjen e njollave të fytyrës. Thjesht lagni një pambuk në dhallë dhe hidhni atë direkt në njollat ​​tuaja. Lëreni të veprojë për rreth 10 minuta dhe më pas lajeni. Ju duhet ta përsërisni këtë procedurë dy herë në ditë.

Aloe Vera

Ky ilaç është një korrigjues natyral i njollave të errëta. Ju duhet të ekstraktoni xhel të freskët aloe vera nga një gjethe aloe dhe ta aplikoni atë direkt në zonat tuaja problematike. Lëreni të veprojë për 15 deri në 20 minuta, dhe më pas shpëlajeni fytyrën.

Shafran i Indisë

Shafran i Indisë është një nga mjetet shëruese më të njohura për të hequr qafe njollat ​​e fytyrës. Zvogëlon pigmentimin dhe ndryshimin e ngjyrave të lëkurës. Ju duhen 2 lugë shafran i Indisë dhe pak qumësht dhe lëng limoni. Kombinoni të gjithë këta përbërës për të bërë një pastë të trashë. Vendoseni atë në lëkurën tuaj aty ku ka disa njolla.

Papaja

Papaja është një ilaç i mirë për të zbutur tonin e lëkurës dhe për të ndihmuar në zbehjen e njollave të fytyrës. Vendosni tulin e papajës së pjekur në lëkurë dhe lëreni të veprojë për rreth 20 minuta, dhe më pas shpëlajeni atë./e.b-abcnews.al

Artikulli paraprakVala e dytë e dëborës godet Greqinë, “Medea” bllokon rrugët (VIDEO)
Artikulli tjetërPërse mos kthehet Vjosa në LDK? Një ide dhe 2 skenarë për Presidentin, Vetëvendosja u dyfishua (VIDEO)