Ballina Shëndeti 7 gjëra që i ndodhin trupit tuaj nëse hani më shpesh qepë

7 gjëra që i ndodhin trupit tuaj nëse hani më shpesh qepë

Qepa është një nga elementët bazë të gatimit, dhe sigurisht trupi juaj merr shumë përfitime prej saj. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani më shumë qepë sesa normalisht.

1. Qepa përmirëson dendësinë tuaj të konkave

Sado e çuditshme të tingëllojë, disa studime kanë zbuluar se konsumi i qepës mund të ketë një efekt pozitiv në dendësinë tuaj të kockave. Ngrënia e një qepe në ditë për një muaj rresht, thuhet se rrit dendësinë e kockave me 5% në krahasim me ata që nuk e hanë.

2. Qepa nivelet e kolesterolit dhe mban zemrën tuaj të shëndetshme

Të larta në vetitë anti-inflamatore, qepët zvogëlojnë kolesterolin e keq që është i pranishëm në trupin tuaj. Një nivel i ulët i kolesterolit gjithashtu zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe nga ana tjetër e mban zemrën tuaj të shëndetshme, informon abcnews.al.

3. Qepa stimulon tretjen

Qepët janë plot me fibra që përshpejton tretjen e duhur në trupin tuaj. Përveç kësaj, ajo gjithashtu rrit prodhimin e “baktereve të mira” në zorrët tuaja, duke e bërë më të lehtë procesin e tretjes në trupin tuaj.

4. Qepa zvogëlon dëmtimin e qelizave dhe rrit antioksidantët

Qepët janë shtëpia e 25 llojeve të ndryshme të antioksidantëve që janë të mirë për trupin tonë. Jo vetëm që antioksidantët na mbajnë larg sëmundjeve të caktuara, por ato gjithashtu parandalojnë dëmtimin e qelizave, informon abcnews.al.

5. Qepët përmirësojnë shikimin dhe shëndetin tuaj oral

Qepët vrasin bakteret e këqija të pranishme në gojën tuaj dhe përmirësojnë higjienën tuaj orale. Karakteristikat e tyre antimikrobike gjithashtu mund të forcojnë dhëmbët tuaj. Ato gjithashtu përmbajnë “quercetin”, një substancë që lufton kataraktin dhe i mban sytë tuaj të sigurt.

6. Qepa ju ndihmon të flini mirë natën

Kërkimet e bëra nga Universiteti i Kolorados sugjerojnë që konsumimi i qepëve mund të përmirësojë cilësinë e gjumit. Ato kanë fibra dietike, të cilat promovojnë shëndet të mirë të zorrëve dhe gjithashtu lehtësojnë stresin, informon abcnews.al.

7. Qepa lufton plakjen dhe përmirëson lëkurën tuaj

Të pasura me vitamina A, C dhe E, qepët mund t’ju ​​ndihmojnë të arrini lëkurën e përsosur me shkëlqim që dëshironi. Ato gjithashtu zvogëlojnë puçrrat./e.b-abcnews.al

 

Artikulli paraprakReagimi i dobët ndaj Covid-19, rrezikon ta vonojë rimëkëmbjen ekonomike të Evropës
Artikulli tjetërSHBA paralajmëron Gjermaninë për sanksione të mundshme