Ballina Shëndeti A keni dhimbje fyti? Ka disa zgjidhje natyrore që ndoshta nuk i...

A keni dhimbje fyti? Ka disa zgjidhje natyrore që ndoshta nuk i dinit

Dhimbja e fytit është një nga simptomat më të zakonshme dhe të bezdisshme të ftohjes së zakonshme.

Nëse nuk doni të merrni një ilaç menjëherë, mund të zgjidhni një zgjidhje natyrale dhe të heqni qafe djegien menjëherë. Përbërësit në kuzhinën tuaj janë në gjendje t’ju ndihmojnë.

Këtu janë tre mënyra natyrore për t’u marrë me dhimbjen e fytit:

Çaj me mjaltë

Ky është balsami më i mirë për dhimbjen e fytit. Mjalti është zbutës dhe lehtëson gëlltitjen. Për rezultate më të mira, shtoni disa gjethe mente të freskëta në çajin tuaj.

Ujë i kripur

Gargarë me ujë të vakët të kripës zvogëlon inflamacionin dhe lehtëson dhimbjet. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të shpërndani një lugë gjelle kripë në një filxhan me ujë të ngrohtë dhe të bëni gargarë. Sidoqoftë, bëni kujdes që të mos e gëlltisni pasi shkakton dehidrim.

Pini ujë

E megjithatë edhe në këtë rast uji është shpëtim. Pirja e shumë lëngjeve heq kruajtjen dhe thatësinë dhe ndihmon trupin të eleminojë më shpejt virusin përmes prodhimit të mykusit./abcnews.al

@tetovanews