Ballina Aktualitet Haradinaj heq dorë nga kërkesa për t`u bërë president: Nuk kemi shumicën...

Haradinaj heq dorë nga kërkesa për t`u bërë president: Nuk kemi shumicën (VIDEO)

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka deklaruar se ka hequr dorë nga kandidimi për postin e pressidentit të republikës.

Hardinaj ka folur para mediave pas takimit që pati me kreun e LVV-së, Albin Kurtin dhe u.d e presidentit, Vjosa Osmanin. Ai është pyetur edhe nëse ka hequr dorë nga pozita e presidentit, ndërsa është përgjigjur se partia e tij nuk e ka shumicën e votave.

Kreu i AAK tha se i takon fituesve të zgjedhjeve të 14 shkurtit të sigurojnë 2/3 e votave në Parlament për zgjidhen e çështjes së presidentit.

“Kanë kërkuar një partneritet pozitë-opozitë, në këtë rast është e kuptueshme që Aleanca është parti konstruktive opozitare, i tregova z.Kurtit që nuk do të kthehna në metodat tona të vjetra, sepse edhe unë jam plak, po do të jemi ata që do t’ua kujtojmë funksionimin pozitë-opozitë. Fituesit e zgjedhjeve e gjejnë formulën me kriju qeverinë, shumicën për qeverinë, 2/3 për presidentin është në përgjegjësinë e tyre, ne nuk e kemi si Aleancë këtë mundësi, ajo që na mbetet është një rol opozitarë”, tha Haradinaj.

“Detyra jonë nuk është me e përkrahë koncentrimin e pushtetit, populli ia ka jep votën, po nuk ia ka dhënë edhe 2/3 për presidentit, është përgjegjësia e tyre t’i gjejnë si Aleancë do të marrim vendimet tona në parti. Mendoj që fituesit e zgjedhjeve mbajnë përgjegjësi me e implementu rezultatin jo me shku në zgjedhje, por ne jemi të gatshëm të shkojmë në zgjedhje jo tash por cdo herë”, tha kreu i AAK-së.

Artikulli paraprakTre gabimet e përditshme që ju shëndoshin dhe nuk i kuptoni
Artikulli tjetërAsnjëherë mos e lani këtë perime para se ta gatuani!